Altın Yorumları / IşıkFX – (09.08.2019)

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı gerilimi dün açılıştan itibaren Ons Altın fiyatlamaları açısından da dikkatle takip edildi.

ABD’nin, Çinli 5 Teknoloji firmasının kamu hizmetlerinde kullanımını yasaklama hamlesine Çin tarafının da Nadir Metal’ler ile karşılık verebileceği endişeleri Asya seansında bir miktar yukarı yönlü ataklara neden olsa da; Çin Merkez Bankası’nın: Yuanı dengede tutacağız şeklindeki açıklamaları ve yine Çin’den gelen Ticaret Dengesi verisinin resesyon endişelerini törpülemesi ile borsalarda görülen alıcılı işlemler Ons Altın’a satış baskısı getirdi. Öğleden sonra da; ABD’de açıklanan İşsizlik Maaşı Başvuruları’nın beklentilerden iyi gerçekleşmesi ile ABD tahvil faizlerinde görülen kısmi yükselişlerle de Sarı Metal’de geçici de olsa 1490 seviyesinin altı test edildi. Ancak gerek ticaret savaşları cephesinin zaman zaman yumuşamasına rağmen hala daha gündemde kalması gerekse Avrupa ülkelerinin siyasi arenasında yaşanan çalkantılar Değerli Metal’in aşağı yönlü ataklarını sınırlamakta. Emtia açısından bugün de yine; Ticaret Savaşları, Brexit ve İran Nükleer Anlaşması gibi kritik risk unsurlarına dair gelişmeler Dolar Endeksi üzerinden direkt, pay piyasası üzerinden ise dolaylı yollardan fiyatlamalara etki edebilir. Ayrıca, açıklanacak olan önemli veriler ve diğer haber akışları ile FED başta olmak üzere majör merkez bankalarının ileriye dönük faiz ve politika hamlelerine dair öngörülerle de tahvil faizleri üzerinden hareketlilikler görülebilir.

Teknik olarak ise yukarı yönlü atakların devamında 1509, 1513, 1518 ve 1522 direnç seviyelerini takip edebiliriz. Düzeltme hareketlerinde ise 1500, 1497, 1492 ve 1485 destekleri izlenebilir.

ALTIN YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin