Altın Yorumları / IşıkFX – (07.12.2018)

Ons Altın Sabah Yorumu

Dün Çin’in önemli şirketlerinden “Huawei”nin CFO’sunun tutuklanması ile artan ticaret savaşları kaygıları sabah saatlerinde emtiayı baskılamış, ancak borsalardaki selloff hareketleri ise ilerleyen saatlerde fonların tekrardan Değerli Metal’de güvenli liman talebine neden olmuştu. Keza, ABD’de açıklanan önemli ekonomik verilerin büyük oranda olumsuz gelmesi ile 19 Aralık’ta açıklanacak olan FED/FOMC projeksiyonlarına yönelik belirsizliklerin artış göstermesi de ABD Doları üzerinde baskıya neden olurken, emtiada yeniden alıcılı işlemler görülmesine olanak sağladı ve Temmuz ayından bu yana en yüksek seviye test edildi. Ancak, bu sefer de borsalarda toparlanma girişimleri ortaya çıkarken, fonların bir kez daha emtiayı terk etmesi söz konusu oldu ve yataya yakın kapanış görüldü. Bugün de Asya seansında, Japonya’nın Çin’li ZTE ve Huawei şirketlerini devlet ihalelerinde yasak getireceği yönündeki haberler borsalarda bir miktar tedirginliğe neden oldu. Kanada ‘da bugün Huawei CFO’sunun duruşması olduğu da düşünülürse ticaret savaşları konusu fiyatlamalar açısından yine önemli olacak. ABD’de açıklanacak olan; Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı verileri ise yine FED/FOMC toplantıları açısından oldukça kritik olacak. Ayrıca, pay ve tahvil piyasaları hareketleri de fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir.

Teknik anlamda baktığımızda ise; dün emtiada 1243 seviyesinin üzerinde fiyatlama görmemize karşın kapanış 1237 seviyelerinde oldu. Bugün yine 1239 ve 1243 direnç seviyeleri takibimizde olacak. Bu bölgelerin kalıcılıkla geçilebilmesi halinde yükselen kanalın üst bandı hedef haline gelebilir. Diğer taraftan emtiada bugün görülebilecek geri çekilmelerde ise, 1236 seviyesinin altına inilmesi halinde; 1232, 1229 ve 1226 destek noktaları ilk etapta izlenebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN