Altın Yorumları / Işık FX – (18.11.2019)

Veri Akışı Bakımından Sakin Bir Gün, Küresel Riskler Ön Planda Olabilir!

Küresel risklere yönelik haber akışları Cuma günüde gündemin en üst sırasındaydı. Özellikle son günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın, ABD ile Çin arasında devam eden ticaret müzakerelerine yönelik çelişkili ifadeleriyle birlikte piyasa üzerinde oluşan kara bulutlar, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross tarafından gelen pozitif açıklamalar sonrası dağıldı. Ross, Çin ile bir ticaret anlaşmasına varma olasılığının çok yüksek olduğunu vurgularken görüşmelerin devam edeceğini söyledi. Ross’dan gelen bu açıklamalar sonrası artan küresel risk iştahı Ons Altın başta olmak üzere güvenli liman varlıkları üzerinde baskı oluşturdu. Diğer küresel risk olarak takip ettiğimiz Brexit tarafında ise 12 Aralık’ta yapılacak olan İngiltere seçimlerine yönelik haber akışları odak noktada kalmaya devam ediyor. Son olarak Brexit Partisi Nigel Farage’nin, 43 ek seçim bölgesinden çekileceklerini açıklaması ile birlikte Muhafazakar Parti’nin Parlamento tarafında daha fazla sandalyeye ulaşabilme ihtimali anlaşmalı bir ayrlık ihtimalini güçlendirdi.

Ekonomik takvimde de özellikle ABD tarafından önemli veri akışları takip edildi. Verilere baktığımızda ABD Perakende Satışları aylık bazda yüzde 0.3’lük artış ile beklentilerin üzerinde gerçekleşse de Çekirdek Perakende Satışları yüzde 0.4’lük piyasa beklentilerine karşın yüzde 0.2 ile beklentileri karşılayamadı. Sanayi Üretimi ise Ekim ayında yüzde 0.8 daralarak piyasa tahminlerinin altında bir sonuç aldı. İmalat Üretimi ise yüzde 0.6 azalarak öngörülere paralel olarak gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde ise enflasyon rakamları ön plandaydı. TÜFE Ekim ayında yüzde 0.2 tahminlerine karşın yüzde 0.1 olarak gerçekleşirken yıllık bazda TÜFE ise yüzde 0.7 ile beklentilere paralel olarak kayıtlara geçti. Ayrıca gıda ve enerji maddelerinin ihmal edildiği Çekirdek TÜFE rakamları da tahmin edilen rakamlara paralel sonuç aldı.

Bugünkü ekonomik takvimde ise önemli bir veri akışı bulunmazken Avrupa Merkez Bankası’nın Finansal İstikrar Raporu ile majör merkez bankası yetkililerinin açıklamalarını takip edeceğiz. Öte yandan başta ticaret savaşları olmak üzere küresel risklere yönelik haber akışları ile ABD Başkanı Donald Trump’ın azil soruşturmasına yönelik gelişmelerde yine gündemimizin üst sıralarında olacak.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN