Altın Yorumları / Işık FX – (11.10.2019)

Dolar, dün küresel piyasada G-10 ülkelerinin tamamına karşı değer kaybederken zayıflayan Dolar endeksinin etkisiyle günün ilk bölümünde yükselişte olan ons altında merakla beklenen ticaret görüşmelerinde görülen iyimserlik risk iştahını arttırdığı gibi ons altın gibi güvenli liman varlıklarından da çıkışı tetikledi ve yükselişleri önce sınırlayıp günün ikinci yarısında da aşağı yönlü hareketleri beraberinde getirdi. Görüşmelerin bugün de süreceğini ve açıklamalara göre değerli metalde fiyatlama davranışlarının değişebileceğini belirtmekte fayda var. Başlayan görüşmeler için görüş bildiren ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, hem ABD’nin hem de Çin’in bir ticaret anlaşması istediğini kaydederken Çinli Huawei’ye bazı ABD firmalarının hassas olmayan malları satmaları için yakın zamanda lisans vereceği haberleri de bu iyimserliği destekledi.

Görüşme öncesi hatırlanacağı gibi ABD’nin Çin için bazı yetkililere vize kısıtlaması getirmesi endişe yaratırken bugün bitmesi beklenen ikili görüşmelerin sonucu da merakla beklenmekte. Bunun dışında data havuzuna bakıldığında dün gerçekleşen ABD Eylül ayı enflasyon rakamları beklentilerin altında kaldığı gibi FED’in projeksiyonlarda yer verdiği asimetrik enflasyon hedefi olan yüzde 1.8-2.2 bant aralığının da dışına çıktığı gözlemlenmekte. Bununla birlikte FED kanadının atacağı adım daha da kritik bir duruma gelirken ay sonu yapılacak faiz kararında 25 baz puanlık faiz indirimi ihtimalinin yüzde 87 seviyesine geldiğini hatırlatmakta fayda var. Bu yönüyle bugün itibariyle FOMC üyelerinden gelecek mesajlar da önemli olacaktır.

Teknik seviyeler;
Dirençler: 1500, 1505, 1512, 1515, 1522
Destekler: 1490, 1484, 1480, 1475, 1468

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN