Altın Yorumları / İntegral Yatırım – (7.02.2023)

Altında güçlü dolar baskısı izleniyor

ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin 185 bin olan piyasa beklentisinin oldukça üzerinde 517 bin, ortalama saatlik gelirlerin yıllık bazda yüzde 4,3 olan piyasa beklentisinin üzerinde yüzde 4,4 ve işsizlik oranı verisinin yüzde 3,6 olan piyasa beklentisinin altında yüzde 3,4 olarak açıklanması Fed’in daha şahin bir politika izleyebileceği beklentisiyle dolar endeksini tekrardan 103 seviyesinin üzerine çıkması ile birlikte altın fiyatlarında geri çekilmeler yaşandı. Dün açıklamalarda bulunan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Bloomberg’e verdiği röportajda, güçlü gelen istihdam raporunun Fed’in faiz oranını beklenenden daha yüksek bir seviyeye çıkarma olasılığını artırdığını belirtti. Fed ‘in martta politika faizini 25 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılırken, 50 baz puan faiz artırılacağına ilişkin beklentiler de çok düşük ihtimalle de olsa olasılık dahiline girdi. Mayısta ise 25 baz puan faiz artırılacağına ilişkin beklentiler ağırlık kazanmaya devam ediyor. Söz konusu gelişmelerle dolar endeksi yükseliş eğilimini üst üste üç işlem gününe taşımasının ardından bu sabah 103,46 seviyesinden işlem görmektedir. Bugün Fed Başkanı Powell’ın konuşmasını takip ediyor olacağız.

Teknik Analiz: Altın fiyatlarında beklentilerin oldukça üstünde gelen tarım dışı istihdam verilerinin ardından ekonomi canlanıyor bu durumda Fed faiz artışına bir süre daha gidebilir beklentilerinin oluşması ile altın fiyatlarında satış baskısı görüldü. 1861 seviyesinden gelen tepki alımının devam etmesi halinde 1895 seviyesi direnç olarak takip ediyor olacağız. Buna karşın 1861 seviyesinde tutunamadığı takdirde 1848 seviyesi destek olarak izlenebilir.

Destekler: 1848/1820/1800
Dirençler: 1895/1910/1940

Kaynak: İntegral Yatırım Forex ve VİOP Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!