Altın Yorumları / İnfo Yatırım – (4.07.2022)

Hafta başı 1837 seviyesinden açılan ons altın, hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü harekelenmeler gerçekleştirdi ve haftayı 1808 seviyelerinden kapattı. Böylelikle haftayı yaklaşık yüzde 1.60 civarında değer azalışıyla kapattı. Altın son üç haftadır değer kayıplarına devam ediyor. Haziran ayının bitimiyle yılın yarısını tamamlamış bulunuyoruz. Yılın başından bu yana bu 6 aylık süreçte ons altının durumuna bakarsak, yılın ilk haftası 1829 seviyesinden açılan ons altın ilk yarıyı 1807 seviyesinden kapatarak yüzde 1’in üzerinde değer kaybına uğramış ve son çeyrek sonuçlarına bakacak olursak bu değer kaybı yüzde 7 civarında. Bu kayıplarda ABD merkez bankasının faiz artışları, daraltıcı para politikası ve ABD getirileriyle, doların güçlenmesi sebep oldu denilebilir.

Doğu Avrupa’daki savaş beşinci ayına girerken küresel enerji kıtlığı ve jeopolitik zemin nedeniyle ve aynı zamanda enflasyon ve resesyon endişeleri, ons altını zaman zaman destekleyen unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Haftaya 1812 dolar seviyesinden başlayan ons altında bugün piyasalar sakin bir gün geçirecek. ABD kanadından piyasalar ‘Bağımsızlık Günü’ sebebiyle kapalı. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1825 – 1840 – 1858 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1798 – 1785 – 1770 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Kaynak: İnfo Yatırım Forex Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!