Altın Yorumları / İnfo Yatırım – (26.11.2020)

Son haftalarda gündem Kovid19 virüsüne karşı yürütülen aşı çalışmalarına yönelik gelen iyimser haber akışları. Bu iyimser haber akışları küresel bazda risk iştahını bir miktar artırırken; yatırımcılar risk iştahı ile birlikte riskli varlıkları yöneliyor. Bu da altından çıkışlar yaşanmasına neden oluyor.

Diğer yandan ABD’de seçilmiş Başkan Joe Biden’ın başkanlığa geçiş süreci resmi olarak başladı ve Biden Hazine ve Maliye Bakanlı olarak Fed eski Başkanı Yellen’ı düşünüyor. Tüm bu gelişmeler piyasalar tarafından olumlu karşılanıyor. Aşağı yönlü hareketlenmeler ile ons altın son 4 ayın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Fakat altının 2020 yılındaki performansına baktığımızda halen yıllık bazda %20’lere yakın değer kazanımda olduğu görülüyor.

Diğer yandan faiz oranları göz önüne alındığında uzun vadede altın yönünü değiştirebilir mi izleyip göreceğiz. Piyasalar dün ABD’den gelen ekonomik verileri takip etti. Gelen veriye göre ABD 3. Çeyrekte çeyreksel yıllıklandırılmış olarak %33.1 büyüdü. Diğer yandan ABD’de dayanıklı mal siparişleri %1.3 artış göstererek beklentileri aştı.

Gün içerisinde ekonomik takvimde fiyatları sert etkileyebilecek bir veri bulunmuyor. Piyasalar küresel gelişmeleri yakından izleyecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak 1819.39 – 1847.91 – 1885.04 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1793.52 – 1769.20 – 1742.86 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Kaynak: İnfo Yatırım Forex Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN