Altın Yorumları / İnfo Yatırım – (21.01.2022)

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde altın 1840 seviyelerinde fiyatlamalarına devam ediyor. Geçtiğimiz hafta başarılı bir performans gösteren altın, haftayı değer kazanımı ile kapatmıştı. İçerisinde bulunduğumuz haftaya da 1817 seviyelerinde başlangıç yapan altın, hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. ABD kanadında enflasyon sorunu halen devam ediyor ve son kırk yılın zirvelerinde enflasyon gerçekleşiyor.

Bu yüksek enflasyona karşı yatırımcıların kendilerini koruma içgüdüsü zaman zaman altına kaymalar yaşanmasına neden oluyor. Ek olarak ABD kanadında rekor seviyelerdeki hazine tahvil faizlerinde de bir miktar geri çekilmeler gerçekleşti. Diğer yandan jeopolitik risklerde artıyor. Rusya ile Ukrayna arasında gerilimlerin artması ve ABD’nin bu gerilimlere ortak olması bu riskleri artırıyor. Artan risklerde güvenli liman ihtiyacını artırırken fiyatlamalara destek sağlıyor.

Haftanın son işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1845 – 1860 – 1875 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1832 – 1820 – 1800 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Kaynak: İnfo Yatırım Forex Günlük Bülten