Altın Yorumları / İnfo Yatırım – (11.06.2021)

Haftanın en önemli ekonomik verilerinden biri olan ABD enflasyon verisi açıklandı. Yapılan açıklamaya göre ABD’de Mayıs ayında enflasyon beklentileri aştı ve yılık bazda yüzde 5 olarak gerçekleşti. En son ABD’de enflasyon Ağustos 2008 yılında bu seviyeleri görmüştü. Aylık bazda ise veri yüzde 0.6 oranında gerçekleşti. Enflasyonun beklentileri aşması sonrasında gözler önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan FED Para Politikası Kurulu toplantısında çevrildi. Son zamanlarda FED’in varlık alımlarının yavaşlatılması ve parasal teşviğin adım adım geri çekilmesine yönelik tartışmalar artmaya başlamıştı.

Enflasyonun yükselmesi sonrasında FED’in para politikasında bir değişikliğe gitmemesi altın fiyatlarında volatilitenin artmasına neden olabilir. Altın fiyatları için enflasyon verisi ilk virajdı. İkinci viraj ise önümüzdeki hafta FED toplantısı olacak ve bu viraj sonrasında altın fiyatlanması hızlanacak. Haftanın son işlem gününde ise piyasalar ABD kanadından gelecek olan Michigan Tüketici Beklentileri verisini izleyecek ve veri TSİ 17:00’da açıklanacak.

XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1915.98 – 1931.12 – 1945.23 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1885.71 – 1870.01 – 1853.04 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Kaynak: İnfo Yatırım Forex Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN