Altın Yorumları / İnfo Yatırım – (11.02.2019)

Günlük Altın Yorumları

ABD’nin ham petrol fiyatlarında 50$’a doğru düzeltme devam ediyor

Ham petrol talebini tehdit eden geniş küresel ekonomik durgunluk endişeleri, bu hafta petrol piyasalarındaki en büyük etken olacak gibi görünüyor. Petrol yatırımcıları, yeni gümrük vergileri için son tarih olan 1 Mart öncesinde ABD ve Çin arasındaki bir sonraki ticaret görüşmelerini takip edecek. ABD ve Çin dünyanın en büyük petrol tüketen ülkeleri. Ekonomistler, en büyük iki ekonomi arasında devam eden ticaret çekişmesinin küresel büyümeyi böylece enerji talebini etkilemesinden korkuyor. Ticari retoriğin yanında piyasa oyuncuları, küresel petrol arz ve talep seviyelerini değerlendirmek için OPEC’in ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) raporlarını izleyecek. ABD’nin resmi ham petrol stoklarına ve üretim aktivitesine yönelik yeni veriler de, bu hafta piyasanın dikkatini çekecek olaylar arasında. Petrol vadeli işlemleri Cuma günü hafif artış yaşadı, ancak küresek ekonomik durgunluğun hassasiyeti domine etmesine yönelik endişeler nedeniyle, hafta bazında yaklaşık %5 kayıp yaşadı. ABD WTI ham petrol Cuma günkü oturumu 8 sent yüksek bitirdi ve 52,72 dolardan işlem gördü.

Teknik olarak Amerikan tipi petrolde orta vadeli yükseliş trendi 67 dolar desteğinin kırılmasıyla orta vadeli düşüş trendine dönüşmüş görünüyor. Kısa vadede 50 günlük HO direnci 50,62$ seviyesini yukarı kırmasının ardından 55-60$’ın hedef haline gelme ihtimalinin tekrar ön plana çıktığını görüyoruz, RSİ indikatörünün 20 referans seviyesini yukarı kırmış görünüyor, bu seviyelerde indikatörleri aşırı alım bölgelerine yaklaştırabilir. Kısa vadede 55,00$ seviyesi direnç olarak izlenirken 50,00$ seviyesi ise destek olarak izlenecektir.

ALTINDA SON DURUM NEDİR? UZMANINDAN ÖĞRENMEK İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin