Altın Yorumları / İnfo Yatırım – (06.06.2018)

Günlük Altın Yorumları

Ons Altın, 1,300$ üzerinde zorlanırken düşüş isteği artıyor

017’de başarılı performans gösteren Ons Altın, 2018’e de yükselişle başladı. Ocak ayında 1,365$ seviyesine yükselerek yıl içi zirve seviyeyi gören kıymetli meta, Şubat ayında hem dolardaki yükseliş hem de küresel gelişmelerden negatif etkilendi. Mart ayında Fed’in yıl içi ilk faiz artışını gerçekleştirmesi ve yılın kalanında da 3 ön görüsünü koruması ile bir miktar yükseliş yaşayan altın, Nisan ve Mayıs aylarında ise değer kaybetti. ABD Başkanı Trump’ın ticaret tarifeleri, Rusya ile olan jeopolitik riskleri, K. Kore ve İran’la olan nükleer anlaşmazlığı altın fiyatlarına istenen desteği sağlayamadı. Ocak’ta 1,365$ ile yıl içi zirveyi gören Ons Altın, Mayıs’ta 1,282$ seviyesine kadar geriledi. Aylık bazda son iki ayı değer kaybıyla geçiren kıymetli metal, Haziran ayına da düşüşle başladı. Fed’in 12-13 Haziran’da yapılacak FOMC toplantısında 25 bp puan faiz artışına gitmesi bekleniyor, ancak faiz artışından ziyade yetkililerin ABD ekonomisine bakışı, enflasyon ve ücretlere olan güveni yakından takip edilecek. Bununla beraber Fed, yıl içi 3 faiz ön görüsünü korusa da göstergelerdeki iyileşme 4 ihtimalini hala güncel tutuyor.

Teknik Olarak ons Altın fiyatında kısa vadeli düşüş trendi 1336 dolar seviyesinin kırılmasıyla 1311 dolara kadar gerilediyse de 1325 dolar seviyesini yukarı yönde kırarak 1360 dolar seviyelerine yönelmiş görünüyor. Ons altında 1350 dolar seviyesi güçlü direnç oluşturmaya devam ediyor. Kısa vadeli indikatörler şimdilik aşağı yönlü satışların devam edeceğini işaret ediyor. 1315 ve 1317 dolar direnç seviyesi olarak izlenirken, 1285 ve 1282 dolar seviyeleri destek olarak izlenecektir.

ALTIN YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin