Altın Yorumları / İnfo Yatırım – (05.03.2019)

Altın, ABD-Çin beklentilerinin artması ile 5 haftanın en düşük seviyesinden dönmüş görünüyor

ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmeleri Ocak ayından beri devam ediyor. ABD Başkanı Trump, 1 Mart’ta sona eren süreyi uzattıklarını ve Çin’le anlaşma yolunda olduklarını açıkladı. Trump, bu açıklamalarının ardından anlaşma olamaya da bilir dedi ve piyasalarda belirsizlik tahvillerin yükselmesine hisselerin de bir miktar gerilemesine neden oldu. Son aşamada ise hafta sonu ticaret müzakerelerinde ilerleme kaydedildiği ve iki ülkenin gümrük tarifeleri savaşına son verecek bir anlaşmaya imza atabilecekleri yönündeki haber ve açıklamalar küresel risk iştahını artırdı. Hisse senetleri haftaya yükselişle başlarken Asya tarafında Çin hisseleri son 8 ayın en yüksek seviyesine çıkarken artan risk iştahından dolayı ons altın haftaya düşüşle başladı. Güvenli liman özelliği ile Şubat ayı içinde 10 ayın zirvesine çıkan ons altın, Cuma günü 1,300$ seviyesi altına gerilemesinin ardından yeni hafta da da düşüşüne devam etti ve gün içinde 1,284$ seviyesine gerileyerek Şubat ayı kazançlarını sildi.

Teknik olarak Ons altında saatlik grafikte 200 dak HO 1312$ seviyesinden geçiyor, gün içi oluşan fiyatlar bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece 1320-1350$ aralığında hareket etmesini bekliyoruz. Ons Altın da kısa vadede 1300$ seviyesindeki destek, kırılmasıyla birlikte 1300$ seviyesinin altında kalıcı olup olmayacağı yakından izlenecek. Yukarı yönde 1293 ve 1296 direnç seviyesi olarak izlenirken, 1282$ ve 1278$ seviyeleri destek olarak izlenecektir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN