Altın Yorumları / Forex Koçu – (09.05.2018)

Ons Altın Sabah Yorumu

İran nükleer anlaşmasının utanç verici olduğunu ve sıklıkla bu anlaşmayı sonlandıracağı yönünde tehditler savuran ABD Başkanı Trump, dün gerçekleştirdiği konuşmasında bu anlaşmadan çekildiklerini bildirdi. Anlaşma İran’ın uranyum bakımından zenginleşmesine izin anlamını taşıdığı için bu anlaşmayı sonlandırdığını belirten ABD başkanı, İran’a nükleer silaha sahip olma konusunda destek olacak olan her ülkeye de çok sert yaptırımlar getireceklerini ayrıca İran’ın 2015’te kaldırılan yaptırımlarının geri getirileceğini söyledi. Trump’ın açıklamasından sonra konuşma gerçekleştiren İran Cumhurbaşkanı Ruhani “Karar, İran’a karşı psikolojik savaş eylemidir. İran Atom Enerjisi Kurumu’na gelecekte kısıtlama olmadan endüstriyel seviyede uranyum zenginleştirme faaliyetlerine devam etmemiz durumunda gerekli önlemleri almaları talimatında bulundum” dedi. Bu kararını uygulamaya koymadan önce nükleer anlaşmanın diğer imzacılarıyla ve anlaşmaya sadık kalanlarla görüşeceğini ulusal çıkarlarına göre değerlendireceğini belirten Ruhani, dış politikalarının dünya ile yapıcı ilişkiler kurmaya dayandığını vurguladı.

Bu süreçte İran Dışişleri Bakanı ekonomik yaptırımlar konusunda Çin, Rusya, Almanya, İngiltere ve Fransa görüşme gelişmeleri takip edilecek. Şuan için anlaşmanın hala yürürlükte olması küresel riskleri baskılarken ABD Başkanı Trump’ın kararı açıklamasının ardından ons altının 1317.75 seviyelerini test ettiğini gördük. İran’ın nükleer faaliyetlerini sürdürmemesi için bazı yaptırımlarını kaldıran bu anlaşmanın sürmesi için her şeyi yapmaya hazır olduğunu söyleyen diğer anlaşma üyeleri riskin azalmasına sebep olurken ons altın 1310.75 seviyesine çekildi. 1307.92 desteğine yakın seyreden ons altının düşüşünü sürdürmesi halinde 1301.14, 1289.41 destekleri takip edilebilir. Yukarı yönlü ataklarda ise 1317.35, 1320.12, 1324.60 dirençleri takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN