Altın Yorumları / Forex Koçu – (07.06.2018)

Ons Altın Sabah Yorumu

ABD’nin 1 Haziran itibariyle Meksika Kanada, Avrupa Birliği, Arjantin, Brezilya gibi ülkelere çelik ve alüminyum ticaretlerinde gümrük vergisi uygulamaya başlamasıyla diğer ülkelerden de karşı hamleler gelmeye başladı. Meksika Ekonomi Bakanlığının ABD’den gelecek olan çelik ve alüminyum ürünlerinin yanında tarım ürünlerine de ekstra gümrük vergisi uygulayacağını açıklamasının ardından Trump, Meksika ve Kanada ile ayrı ayrı müzakereler gerçekleştirmek istediğini belirtmişti. ABD’nin ticaret savaşlarını başlatmasının ardından yeni bir hamle de Avrupa Birliğinden geldi. Avrupa Birliği Komisyonu ABD’ye misilleme olarak Temmuz ayı itibariyle ABD ürünlerine ilave gümrük vergisi uygulamaya hazırlanıyor. Avrupa Birliğinin ilk aşamada ABD ürünlerine 2.8 milyar Euro ilave gümrük vergisi getireceği, sonraki süreçte alınacak kararlar doğrultusunda 3.6 milyar Euro daha ilave gümrük uygulanabileceği belirtildi. Tüm bu gelişmeler dolar endeksinde zayıflama görülmesine sebep olurken ticaret savaşının ülke ekonomilerini nasıl etkileyeceğinin belirsizliği de riskleri artırıyor. Artan risklerden beslenen ons altında haftaya başlangıç yaptığı 1292 seviyelerinden yükselişe geçerek 1300 üzerine ataklar gerçekleştirdi. Kalıcılık sağlayamayan ons altın sonrasında bir miktar çekilerek yeni günde 1296.75 seviyelerinde seyrini sürdürüyor.

Gelecek hafta ons altını yakından ilgilendirecek birçok önemli veri bizleri bekliyor. Bu verilerin başında da şüphesiz Fed toplantısı geliyor. Fed’in bu toplantısından faiz kararının çıkıp çıkmayacağı ve sonrasında yapılacak basın toplantısında gelebilecek şahin tonda açıklamalar ons altındaki volatiliteye sebep olabilir. Bugün ekonomik veri bakımından sakin bir gün bizleri bekliyor. Gün içerisinde ons altındaki dalgalı seyre bakarak olası yukarı yönlü atakalrında 1300.65 direncini tekrar test ettiğini görebiliriz. Direnç seviyesinin üzerinde bir fiyatlama gerçekleştirmeyi başarabilirse 1302.16, 1305.22 dirençleri aktif olabilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1292.64, 1289.22, 1286.54 destekleri takip edilebilir.

ALTIN YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin