Altın Yorumları / Alan Yatırım – (09.03.2020)

Korona virüsten enfekte olmuş kişi sayısı dünya genelinde 100 bine ulaştı. Küresel piyasalarda salgının ekonomide yaratacağı tahribat yatırımcıları endişelendiriyor. Cuma günü Rusya ve Suudi Arabistan arasında ihtilaf sebebiyle OPEC toplantısında arz kesintisi konusunda anlaşmaya varılamadı. Yatırımcılar riskli varlıklardaki pozisyonlarını azaltıp güvenli varlıklara yöneldi. Asya hisse senedi piyasalarında kayıplar %6’yı bulurken, ABD 30 yıl vadeli tahvil faizleri %1’in altına geriledi.

Panik ortamında altının ons fiyatı 1700 $’ın üzerini test ettikten sonra geri çekildi. Merkez Bankaları gelişmeleri takip ediyor. FED 2008 krizinden bu yana ilk defa olağanüstü toplanarak politika faizinde 50 baz puan indirime giderken Avrupa ve İngiltere Merkez Bankalarının da FED’i takip etmesi bekleniyor. Panik ortamının devamı halinde, güvenli liman altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketini sürdürmesi beklenebilir.

Altının ons cinsi, günü 0.06% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 1,687.00 ve 1,708.00’de, destek seviyeleri ise 1,666.00 ve 1,645.00’de bulunmaktadır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN