Altın, güçlü dolar yüzünden geriliyor

Altın, Yunanistan’ın referanduma gideceği haberleriyle sabah saatlerinde yükselişe geçmişken güçlü doların talebi kesmesi ile yönünü aşağı çevirdi.

Yunanistan’ın AB zirvesinden çıkan finanasal kararlarla ilgili referanduma gideceği haberlerinin ardından sabah saatlerinde yönünü yukarı çeviren altının onsu, güçlü doların talebin önünü kesmesi ile düşüşünü Londra’da üçüncü gününe taşıyarak 1,700 doların altına geriledi.

Ekonomik yavaşlama sebebiyle Avrupa Merkez Bankası’nın faiz oranlarında indirime gitmesi yönünde baskı hisseettiği spekülasyonu ve Çin imalat endeksinin şubat 2009’dan beri en düşük seviyeye gerilemesi ile dolar, euro ve diğer majör para birimleri karşısında yükselişe geçti. Altın, 28 ekim tarihinde 5 haftanın yükseği olan 1,752.82 dolar seviyesine ulaşmıştı.

“Piyasa yeniden dolar karşısında işlem görmeye başladı.” diyen londra merkezli VTB Capital ananlisti Andrey Kryuchenkov, “Fakat hala daha altın kısa vadeden orta vadeye desteklenmeye devam ediyor.” yorumunda bulundu.

Spot altının onsu yüzde 1.1 ya da 18.03 dolar düşüşle 1,696.82 dolara gerilerken Londra’da ise TSİ ile 12.36’da 1,702.70 dolardan işlem gördü. New York Comex’teki aralık teslimli altının onsu yüzde 1.3 düşüşle  1,703.50 dolara geriledi. Rallisini 11. yıla taşıyan altın, 1920’den beri Londra’daki en uzun yükseliş serisini yaşıyor. Fiyatlar, yatırımcının güvenli liman arayışı sebebiyle 6 eylül tarihinde 1,921.15 dolar ile rekor kırarken altın bu yıl yüzde 20 artıda seyrediyor.

Kaynak: www.bloomberght.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir