Altın Fiyatları Yükselmeye Devam Edecek mi? / Alan Yatırım – (16.04.2020)

Koronavirüs pandemisinin Mart ayında ABD ve Avrupa’yı sarsmasının ardından oluşan panik ortamı finansal piyasalarda sert hareketlerin görülmesine sebep oldu. Global hisse senedi piyasaları hızlı bir şekilde değer kaybederken yatırımcılar oluşan panik ortamında elde ne varsa sat moduna geçmiş, zarardaki pozisyonlarına teminat desteği için altın pozisyonlarını da kapatmışlardı. Altın fiyatlarındaki toparlanma en az çöküş kadar hızlı oldu. Altının ons fiyatı 1450 $ seviyelerine kadar geriledikten sonra Merkez Bankalarının piyasalara sağladığı bol likiditeden destek bularak 1700 $’ın üzerine sıçradı. Piyasalar koronavirüsün bilançosuna odaklanırken reel ekonomi durma noktasına geldi. İstihdam piyasasından üretime açıklanan bütün makroekonomik veriler pandeminin yalnızca sağlık sistemini değil ekonomik sistemi de tahrip ettiğini ortaya koyuyor.

IMF bu hafta yayınladığı raporda 2020 yılında global ekonominin %3’e yakın daralacağı tahmininde bulundu. Diğer bütün uluslararası kuruluşlar da büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize ediyorlar. 2020 yılına girerken ABD ve Çin arasında imzalanan Faz 1 Anlaşma global ekonomiye dair iyimser bir tablo ortaya koyarken, anlaşmanın imzalanmasının üzerinden henüz 1 ay geçmemişken global bir salgınının domino taşı gibi bütün ülke ekonomilerini yerle bir etmesini kimse beklemiyordu. 2020 yılının ilk çeyreğinin hikâyesi bütünüyle değişti. Peyderpey faiz indirimine giderek ABD Başkanı Donald Trump’ın bütün öfkesini üzerine çeken FED yıllar sonra olağanüstü toplanarak faizleri 1 hafta içerisinde sıfırlı seviyelere yaklaştırdı. Kredi ve likidite akışını desteklemeye yönelik olarak bir dizi önlem paketi açıkladı. ECB ise varlık alım programını genişleterek Euro bölgesine likidite enjeksiyonunda bulundu. Majör merkez bankalarının açıkladığı paketlerin tutarı trilyonlarca doları bulması altının ons fiyatını yukarı taşıdı.

Pandemi finansal piyasalarda paniğe neden olurken, İsviçre’de en büyük 3 altın üreticisinin üretime ara verdiklerini açıklamaları altında tedarik zincirine yönelik endişeleri beraberinde getirerek spot ve vadeli piyasadaki altın arasındaki fiyat farkının açılmasına neden oldu. Altının ons fiyatı resesyon beklentilerinin yarattığı ralliyle son 7 yılın zirvesi olan 1740 $ seviyesinin üzerine çıktı. İlk çeyrek bilançolarının açıklanmaya başladığı bu günlerde ons altın güvenli liman talebinden destek buluyor. Son dönemde altın fiyatlarında yaşanan ralli 1800 $ seviyelerini gündeme getiriyor.

Altın Fiyatları Yükselmeye Devam Edecek mi?