Altın Akşam Yorumu / Forex Koçu – (29.04.2014)

ALTIN’da FOMC Kararlarına Doğru

ALTIN geçtiğimiz hafta Ukrayna haberleri ile destek bulup dipten toparlandı ve tekrardan 1300 seviyelerine geri geldi. Bu haftaya da düşüşle başladığını söyleyebiliriz. Peki neden?

Dün Avrupa Birliği Rusya’ya ek yaptırımları uyguladı. Buna göre 17 Rus yetkilisinin mal varlıkları dondurulup, sektörel olarak ihracat lisanslarına sınırlama geldi. Özellikle yaptırımla Rosneft ve Gazprom enerji şirketleri önemli ölçüde etkilendi.

Rusya ise buna tepki göstermekte gecikmedi tabii. Putin, Rusya’ya karşı bu şekilde bir ültimatom dilinin kullanılamayacağını söylerken, hemen ardından ılımlı olarak Ukrayna’da çıkan karışıklıkların çözümü için hazır olduklarını söyledi. Ayrıca Rusya dışişleri bakanı yardımcısı da Rusya’nın da bu yaptırımlara kapsamlı olarak cevap vereceğini söyleyip, Rusya’nın Doğu Ukrayna’da yeni bir Kırım senaryosu planlamadığını ve bu nedenle endişelenecek bir şey olmadığını ifade etti.

İçerisinde ara ara ılımlı mesajlar da içeren Rusya mesajları genel olarak yaptırımlara karşı bir cevap niteliğinde olsa da piyasalarda geçen hafta ALTIN’ın destek bulmasını sağlayan gerginliği azalttı. Böylece bu hafta ALTIN’da düşüşler görüldü.

Fakat en önemli nedenlerden biri olarak FOMC kararlarını söyleyebiliriz. Kararlarda varlık alımlarında bir indirime gidilmesine kesin gözüyle bakılırken faiz oranlarında da bir değişiklik yapılması beklenmiyor.

Ayrıca ABD tarım dışı haftasında olduğumuz belirtmek isteriz. ALTIN’ın da bu keskin hareketlerden nasibini almasını bekliyoruz. Kritik dakikalar olacak gibi gözüküyor.

Tüm bu etkenler göz önüne alındığında ALTIN’ın 1305-1280 bandı içerisinde hareketlerini gerçekleştirmesini bekleyebiliriz. Eğer üst sınır geçilirse o taktirde yukarı hareketin devam etme olasılığı yüksek. Eğer bandın aşağısına inerse düşün derinleşme ihtimali var. Bunu da genel olarak ABD FOMC kararlarının ve tarım dışı istihdam değişimi verisinin belirlemesini bekliyoruz.

TÜM ALTIN YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir