Altın Akşam Yorumları / IşıkFX – (20.08.2019)

Çin Merkez Bankası (PBOC), geniş kapsamlı piyasa reformlarının bir parçası olarak şirketler için reel faiz oranlarını daha da düşürmek amacıyla bu aydan başlayarak kredi faiz oranı (LPR) için kullanılan mekanizmayı geliştireceğini söyledi.

Faizleri her ayın 20’sinde açıklanacak olan PBOC, Ağustos için belirlenen faiz oranı %4.25 oldu. ( önceki %4.31 ) Yani, Çin de gösterge faiz oranını az da olsa düşürerek faiz indiren ülkeler kervanına katılmış oldu. Banka ayrıca faiz oranı reformunun para politikasının veya diğer politikaların yerini almayacağını söyledi. Çin Yuanı’ndaki değer kaybı borsaların toparlanma çabası ile altın fiyatlarını karşılıklı olarak baskılarken aşağı yönlü hareketler gelen haber akışındaki herhangi bir negatiflik karşısında güvenli liman olarak rağbet görerek tekrar yukarı atakları desteklemekte. Bunun dışında ABD Başkanı Donald Trump, FED’in faiz oranlarını 100 baz puan indirmeyi düşünmesi gerektiğini söyledi ve FED’in bazı parasal gevşeme adımları atması gerektiğini savunarak eleştirilerine devam ederken konuyla ilgili FED/FOMC üyelerinin görüşleri ve hafta sonu Jackson Hole toplantısında FED Başkanı Jerome Powell’in açıklamaları merakla beklenmekte. Bununla birlikte ABD-Çin hattı başta olmak üzere jeopolitik risk unsurlarına yönelik gelecek açıklamalara da kulak verilmesi gerektiğini belirtmekte fayda var.

Teknik olarak baktığımızda 1500 üzerinde tutunmaya çalışan değerli maden için yükselişlerin devamında 1503-1508-1513-1518 direnç seviyeleri karşımıza çıkarken aşağı yönlü hareketlerde ise 1495-1488-1485-1480 desteklerine kadar geri çekilmeler görülebilir.

ALTIN’DA SON DURUM NE? YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin