Altın Akşam Yorumları / IşıkFX – (14.09.2018)

Ons Altın Akşam Yorumları

Dolar endeksindeki kıpırdanmanın ons altın fiyatlarını baskıladığını söyleyebiliriz. Gün içinde Uluslararası Para Fonu (IMF) Çin masasının eski şefi Eswar Prasad, “Ticari anlaşmazlığa bir çözüm getirmek istedikleri için yeni fikirlere kesinlikle açıklar. Ancak Mnuchin’e bir şey vereceklerini de düşünmüyorum.” dedi. Prasad ayrıca Çinli yetkililerin Mnuchin’le yapacakları bir anlaşmaya sadık kalınıp kalınmayacağını da bilmediklerini ifade etti. Bu konu dışında Dallas FED Başkanı Robert Kaplan, 2018’de büyüme beklentisinin yüzde 3 olmaya devam ettiğini, 2019’da ise bir miktar azalacağını kaydederken benzer ifadeler Chicago FED Başkanı Charles Evans’tan da geldi. Öte yandan ABD Temsilciler Meclisi vergi komitesinin, Trump’ın getirdiği bireysel vergi kesintilerini kalıcı hale getirmek için 1 Ekim’de oylama yapacağı öğrenildi. Bunun dışında Kremlin’den yapılan açıklamada Devlet Başkanı Putin’in, İdlib’deki durumu Güvenlik Konseyi ile görüştüğü belirtilirken bu mesele ile ilgili haber akışlarını da takipm etmeye devam edeceğiz. Son olarak George W. Bush döneminde ABD Ticaret Bakanı olan Carlos Gutlerrez, Trump’ın Çin’e yönelik gümrük tarifelerini Çin’i uçurumdan atmak anlamına geleceğinden ve sonunda global ekonominin zarar göreceğinden endişe ettiğini söyledi. Veri akışında ABD’de Ağustos ayı perakende satışlar verisi yüzde 0.1’lik artış gösterdi ancak beklentileri karşılayamadı. Çekirdek perakende satışlar da yüzde 0.3 artış ile 0.5 artış beklentilerini gerçekleştiremedi. Bunun dışında sanayi üretiminin de beklentiler dahilinde kaldığı görüldü.

Teknik olarak bakıldığında kritik 1202 seviyesinde bulunan değerli metal için 1196-1190-1188 destekleri ve 1205-1212-1216 direnç noktaları takip edilebilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin