Altın Akşam Yorumları / IşıkFX – (13.06.2018)

Ons Altın Akşam Yorumları

Sarı metalde dün ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un arasında gerçekleşen tarihi zirvenin etkileri sürmekte. Hatırlanacağı gibi ikili dün yapılan görüşmelerde anlaşmaya varmış ve bağlayıcı olmayan iyi niyet beyanı imzalamıştı. Anlaşmanın ardından ise Trump, ılımlı mesajlar verirken Kore Yarımadası’nda askeri tatbikatların derhal durdurulacağını ve provokasyona neden olmak istemediklerini duyurmuştu. Bugün ise Yarımada’nın diğer fertlerinden Çin’in Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kuzey Kore konusunda pozitif gelişmeler için bütün taraflarla çalışmaya devam edeceklerini belirtirken konunun bir adımda çözülemeyeceğini ancak yapılan anlaşmayı desteklediklerini ve anlaşmaya bağlı kalınması gerektiği vurgulandı. Trump’ın bu barışa Japonya ve Çin’in de dahil olmasını istediği biliniyor. Bunun dışında emtiayı etkileyecek bir diğer faktör ise akşam saatlerinde açıklanacak Amerikan Merkez Banaksı’nın (FED) faiz ve FOMC kararları olacak. 25 baz puanlık faiz artışının kesin gözüyle bakılmasına rağmen kullanacağı dilde herhangi bir değişiklik olup olmayacağı ile yılın geri kalanı için yıl içinde beklenen 3 veya 4 faiz artışı konusunda bir mesaj verip vermeyeceği merak konusu. Bu yönüyle faiz kararından ziyade basın toplantısının etkisinin daha fazla olabileceği düşünülmekte. Değerli Metal’e teknik olarak baktığımızda ise yaklaşık 1 aydır devam eden senaryonun geçerliliğini koruduğu görülüyor.

Yukarı tarafta 1305 direnci, aşağı tarafta ise 1286 destek seviyesi arasında fiyatlar sıkışırken, netleşme için her iki bölgeden birisinin kırılmasına ihtiyaç olacak. Şuan için 1294 destek seviyesinin hemen üzerindeki emtiada yukarı yönlü ataklar görülmesi halinde 1297, 1300 ve 1302 ara dirençleri de takip edilebilir. 1294 aşağısındaki ara desteklerimiz ise 1292 ve 1289 seviyelerinde bulunmakta.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin