Altın Akşam Yorumları / IşıkFX – (13.03.2018)

Ons Altın Akşam Yorumları

Gün içinde sonuçlanan ABD Şubat ayı Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık bazda yüzde 0.2, yıllık bazda ise yüzde 2.1 ile beklentileri karşılarken gıda ve enerjiden arındırılmış TÜFE verisi ise aylık yüzde 0.2, yıllık olarak ise yüzde 1.8 olarak beklentilere paralel açıklandı. Haber akışında ise gündeme oturan olay, ABD Başkanı Donald Trump’ın Dışişleri Bakanı Tillerson’ın görevine son vermesi oldu. Sosyal medya üzerinden konuya açıklık getiren Trump, Tillerson’un yerine CIA Direktörü Mike Pompeo’yu atadığını açıkladı. ABD-AB ticaret savaşının olasılığı piyasaları endişeye sürüklemeye devam ediyor. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire de bu durumdan endişe ettiklerini ve Avrupa’nın ABD’nin yeni gümrük tarifelerine yanıt vermesi gerektiğini ifade etti. AB’den Juncker ise gelecek günlerde ABD’nin gümrük tarifeleri konusunda daha açık olmalarını beklediklerini iletti. ABD Başkanı Donald Trump ise Ticaret Bakanı Ross’un AB temsilcileri ile kendilerine karşı uygulanan ve adil olmadığını iddia ettiği yüksek gümrük vergilerini ve bariyerleri görüşeceklerini söyledi.

Bunun dışında güvenilir liman olarak görülen altın varlıkları için Goldman Sachs’ın ‘’Güvenli liman varlıkları artık güvenli değil’’ açıklaması dikkatleri çekti. Teknik olarak hafta başından bu yana satıcılı seyirde devam eden emtia için ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 2.85 üzerinde devam etmesi önemli olacakken Dolar endeksinin de 90.00 seviyesine göre seyri fiyatlamalar açısından takip edilebilir. Satıcılı seyrin devamında 1320, 1317 ve 1313 destek seviyeleri, yukarı yönlü tepkilerde ise 1327, 1334 ve 1340 dirençleri izlenebilir.

ALTIN’DA SON DURUM NE? YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin