Altın Akşam Yorumları / IşıkFX – (09.08.2019)

Ticaret savaşında müzakerelerin istenen doğrultuda gitmemesinin ardından tansiyonun yeniden artmaya devam etmesiyle sular kaynamayı sürdürmekte.

Çin’in ABD’den tarım ürünleri alımını durdurmasına karşılık, ABD de Huawei Lisansı konusunu askıya almasının dışında konuya yakın kaynaklara göre Trump yönetiminin, Çin’in bu hamlesi sonrası Huawei ile iş yapmak isteyen ABD şirketlerinin izin talepleri konusunda karar vermeyi geciktirdiği söylenmekte. Çin Merkez Bankası ise fixing oranını aşağıya indirmesi ile kayıplarını genişletmeye devam ederken diğer yandan da zorunlu karşılık oranlarındaki revizeler ile piyasaya likidite vermeye devam ediyor. Bu doğrultuda USDCNY paritesi yeniden 7.05’lere kadar yükselirken ABD 10 yıllık tahvil faizlerin yüzde 1.70 seviyelerinde ve küresel piyasalardaki risk unsurlarının artması ile ons altın, Japon Yeni ve ABD tahvillerine kaçışı son sürat ilerliyor. Öte yandan bu hafta altın fiyatlarıyla ilgili tahminler yayınlayan yatırım bankalarına Merrill Lynch de dahil oldu. Kurum, merkez bankalarının faiz indirimine yönelik olarak parasal genişleme ile altın fiyatlarının 2bin Dolar’a tırmanabileceği raporlandı. Son olarak ABD ekonomisinin gelecek 12 ay içerisinde resesyona girme ihtimali, ticaret anlaşmazlığının ekonomik belirsizliği artmasının etkisiyle yüzde 35’e yükseldiği not edilirken ticaret görüşmelerinde atılacak adımlar değerli metalde etkili olmaya devam edecek gibi görünmekte.

Teknik olarak baktığımızda, 1500 Dolar psikolojik seviyesine yakın seyreden kıymetli madende yukarı atakların devamı için 1507-1510-1513-1518 dirençleri kritik olabilirken aşağı yönlü hareketlerde 1497-1492-1485 destek seviyeleri test edilebilir.

ALTIN’DA SON DURUM NE? YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin