Altın Akşam Yorumları / IşıkFX – (06.09.2019)

Pekin’i ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel yaptığı açıklamada, ABD ile Çin arasındaki ticaret problemlerinin tüm dünyayı etkilemekte olduğunu belirtti ve bu problemlerin yakında sona ereceğini umduğunu söyledi. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire ise ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının gelecek yıl büyümeyi yarım puan azaltacağını öngördüklerini bildirdi. Bu arada ticaret savaşında önlemlere devam eden Çin Merkez Bankası, piyasaların uzun süredir beklediği adımı atarak zorunlu karşılık oranını 16 Eylül’den geçerli olmak üzere 50 baz puan indirdi.

Bunun dışında diğer bir sorunlu bölge olan İran’da Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif, ABD Başkanı Trump’ın İran’a sorun yaratmamasını istediklerini ve kendisinden İran’ın sorunlarını çözmeyi beklemediklerini söylerken Alman Dışişleri Bakanlığı’nın İran’ı gerilimi artırmaması yönünde uyarması dikkat çekti. Öte yandan Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, faizleri daha negatif seviyelere düşürmenin Banka’nın politika seçenekleri arasında olduğunu belirtmesi güvenli bir diğer liman olarak görülen Japon Yeni’nde değer kayıplarına neden oldu diyebiliriz. Veri akışında ise Ağustos ayı tarım dışı istihdam verisi 130 bin ile beklentilerin gerisinde kalırken işsizlik rakamı yüzde 3.7 ile beklentiler karşılandı. Ortalama saatlik kazançlar datası da aylık yüzde 0.4, yıllık yüzde 3.2 olarak gerçekleşerek sınıfı geçti.

Dün ABD’den gelen fabrika siparişleri ve imalat dışı PMI rakamlarının oldukça pozitif gelmesiyle Dolar endeksinde görülen yükseliş ons altın fiyatlarında sert satışları beraberinde getirirken bugün de pozitif Euro Bölgesi büyümesi bu hareketi desteklerken negatif algılanan tarım dışı istihdam rakamları sonrası bir nebze olsun toparlanma kaydetti.

Günün geri kalanında konuşması beklenen FED Başkanı Jerome Powell’in para politikasına ilişkin demeçleri volatilite yaratabilir. Teknik anlamda, toparlanma hareketlerinin devamında 1526-1532-1536-1540-1546 direçleri takip edilebilirken geri çekilmelerde ise 1520-1517-1512-1508-1500 destekleri izlenebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN