Altın Akşam Yorumları / IşıkFX – (06.08.2018)

Ons Altın Akşam Yorumları

Mayıs ayında ABD’nin, İran Nükleer Anlaşması’ndan ayrılması sonrası İran’a uygulanacak ilk etap yaptırımlar bugünden itibaren devreye giriyor. ABD Hazine Bakanlığı’nın bugün detayları açıklayarak, yarından itibaren yaptırımları yürürlüğe alması bekleniyor. Konuyla ilgili ABD Başkanı Donald Trump, Çin’den ithal edilen mallara yüksek gümrük tarifeleri uygulama stratejisinin herkesin beklediğinden çok daha iyi çalışmakta olduğunu ve Pekin’in ticaret konusunda ABD ile konuşmakta olduğunu söylerken ticaret anlaşmaları yeniden müzakere edildiğinden ABD piyasalarının dramatik şekilde yukarı gideceği öngörüsünde bulunmasına yol açtığını da ifade etti. Çin tarafı ise ABD’nin 200 milyar dolar tutarında Çin ürünlerine yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmesine karşılık olarak, ABD’den ithal edilen 60 milyar dolar değerinde ürünlere dört farklı oranda ek gümrük vergisi koyma kararı aldı. Çin Ticaret Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, Çin’in farklılaşan önlemlerinin temkinli ve makul olduğu kaydedildi. Özellikle son günlerde yaşanan ticaret savaşlarının ABD Hazine tahvillerinde güvenli liman algısı oluşturduğunu ve dolayısıyla Dolar Endeksi’nde yukarı yönlü ataklara neden olduğunu düşündüğümüzde konuya ilişkin gelebilecek haber akışları dikkatle takip edilmeli.

Diğer taraftan Dünya’nın en fazla altın tüketen ülkesi konumunda olan Çin’in para biriminde (Yuan) yaşanan değer kayıpları da bir süredir Değerli Metal üzerinde baskı yaratmakta. Teknik anlamda 1210- 1206 bölgesi kritik. Buranın kalıcılıkla kırılması halinde ilk etapta 1195 destek bölgesine kadar geri çekilmeler görülebilir. Ancak öncesinde 1203 ve 1199 ara destekleri izlenebilir. 1210- 1206 bölgesi üzerinde kalıcılık sağlamasıyla birlikte yaşanacak toparlanma hareketlerinde ise 1213, 1216 ve 1220 direnç seviyeleri ilk etapta önemli olabilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin