Altın Akşam Yorumları / Işık FX – (23.10.2019)

Avam Kamarası’nda İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un AB ile anlaşmasının önünün kesilmesi ile AB’nin Brexit’i ertelemesi beklenirken bu süreçte İngiltere’de erken seçim olabileceğinin de dile getirilmesi Brexit için belirsizliğin artmasına neden oldu. Bu durum küresel risk iştahını daraltan bir etken olarak karşımıza çıkarken altın fiyatlarının da güvenli liman olgusu ile yükselişe geçtiği gözlemlendi. Ancak ticaret görüşmelerinden gelen ılımlı mesajlar bu yükselişi sınırlamış durumda.

Nitekim, Çin yönetiminin ABD’den 10 milyon tona kadar soya fasulyesi ithalatı için gümrük vergilerinden muafiyet vermesi ve buna karşılık ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un Çin’in iyi niyetini ortaya koyduğunu iletmesi iki ülke arasında anlaşma yapılacağı yönünde iyimserliği artırmış durumda. Ross ayrıca ABD şirketlerinin Huawei’ye malzeme satışı için verilmiş lisansın katı bir tarihi bulunmadığını kaydederken ABD’nin güvenlik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle kara listeye aldığı ve dünya çapında ticari baskı uyguladığı Huawei, bilançosuna göre yılın ilk üç ayında ise gelirlerini yüzde 24.4 arttırmış olduğunu açıkladı.

Bunun dışında AB ile ilgili de görüş bildiren Ross, AB ile yeni ticaret müzakerelerinin yapılmasının, Avrupa’dan araç ithalatına gelecek aydan itibaren tarife uygulanmasına alternatif olabileceğini dile getirdi. Fiyatlamalara Brexit ve ticaret görüşmelerinden gelen açıklamalar etki etmeye devam ederken ayrıca FED’in yaklaşan faiz kararı öncesi görüşlere de kulak verilecek.

Teknik seviyeler;
Dirençler: 1495, 1502, 1508, 1514, 1522
Destekler: 1490, 1487, 1482, 1477, 1474

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN