Altın Akşam Yorumları / Işık FX – (10.10.2019)

Merakla beklenen ABD-Çin ticaret görüşmeleri bugün başlarken görüşme öncesi hem olumlu hem de olumsuz haber akışları fiyatlanmaya devam etmekte. ABD, Çin ile gelecek hafta yapılacak tarife artışını askıya alacak kısmi bir ticaret anlaşmasında daha önce de gündeme gelen bir kur anlaşmasına ağırlık vereceği söylenirken Beyaz Saray tarafından Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin Washington’da sadece 1 gün kalmayı ve Perşembe gecesi ABD’den ayrılmayı planladığı haberlerini yalanladı. Bunun dışında ABD Başkanı Donald Trump, Çin’in bir ticaret anlaşması yapmayı kendisinden daha fazla istediğini düşündüğünü belirtirken iki ülkenin bir ticaret anlaşmasına varmaları yönünde çok iyi bir şans bulunduğunu söyledi.

Bu arada ABD basınına göre ülkenin, Çinli Huawei’ye bazı ABD firmalarının hassas olmayan malları satmaları için yakın zamanda lisans vereceği belirtilirken Çin Dışişleri Bakanlığı da Çin şirketleri üzerindeki mantıksız baskının durdurulmasını talep etti. Son olarak Dünya Bankası, ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşının ekonomi üzerinde baskı yaratmaya devam ettiğine işaret ederek Çin ekonomisi için 2019 ve 2020 GSYH büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti. Veri akışında ise gün içinde açıklanan ABD Eylül ayı TÜFE rakamı yüzde 1.7 beklentilerin altında açıklanırken çekirdek data da yüzde 2.4 ile beklentilere paralel açıklandı. FED’in asimetrik enflasyon patikası (1.8-2.2) dışına çıktığı görülen data ile birlikte FED’in bir sonraki hamlesi daha da kritik bir hal almış durumda. Günün kalanı için ticaret görüşmelerinden gelecek açıklamalar son derece önemli olacaktır.

Teknik seviyeler;
Dirençler: 1504, 1508, 1512, 1518, 1524
Destekler:1498, 1495, 1492, 1487, 1485

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN