Altın Akşam Yorumları / Işık FX – (04.10.2019)

Apple CEO’su Tim Cook, ABD ile Çin arasında bir ticaret anlaşmasına varılacağından umutlu olduğunu ve böyle bir ticaret anlaşmasının her iki ülke için de yaşamsal önemi bulunduğunu söyledi. Bu yönüyle haftaya başlayacak olan ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri son derece önemli olacak. Öte yandan Avrupa Birliği, ABD’nin Avrupa mallarına yönelik yeni gümrük tarifelerine kendi tedbirleri ile misillemede bulunacağı belirtiliyor. Konuyla ilgili Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, Funke’ye yaptığı açıklamada, AB’nin ABD’ye tepki vermesi ve muhtemelen cezalandırıcı tarifeler uygulaması gerektiğini söylemesi dikkat çekti.

Diğer yandan FED Başkan Yardımcısı Richard Clarida, ABD’de tüketici harcamalarının ve ekonominin iyi bir durumda bulunduğunu, istihdam piyasasının çok sağlıklı olduğunu ve faiz oranlarına da politika toplantısı zamanı geldiğinde karar verileceğini vurguladı. Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan ise FED’in yaptığı iki faiz indiriminin yeterli olup olmadığını zamanın söyleyeceğini, kendisinin açık fikirli ve gerekli olduğu takdirde daha fazlasını yapmaya istekli olduğunu söyledi.

Veri akışında ise hareketliliği artıran datada Eylül ayı tarım dışı istihdam göstergelerinde ABD’de tarım dışı istihdam 136 ile beklentilere yakın seyrederken işsizlik oranı yüzde 3.5 ile son 50 yılın en düşük seviyesine kadar inmiş oldu. Ortalama saatlik kazançlarda ise aylık yüzde 0, yıllık bazda da yüzde 2.9 ile beklentilerin altında görüldü. Veri sonrası değerli metalde aşağı yönlü hareketler gözlemlenirken günün kalanında FED yetkililerinden gelecek açıklamalar ve küresel risk unsurlarına ilişkin detaylar takip edilmeye devam edilecek.

Teknik seviyeler;
Dirençler: 1504, 1507, 1512, 1518, 1522
Destekler: 1497, 1492, 1488, 1485, 1480

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN