Para & Borsa

Almanya ZEW Ekonomik Güven Endeksi 2017/9

Muammer Demir – 19.09.2017

Mannheim merkezli ZEW Araştırma Enstitüsü’nün yayımladığı raporda, Alman yatırımcılarının Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi olan Almanya’nın ekonomik görünümüne yönelik ilişkin eğilimlerini gösteren ZEW Ekonomik Güven Endeksi Eylül ayında, beklentilerin üzerinde 17 puana yükseldiği açıklandı. Ağustos ayı verisi 10 olarak açıklanmıştı. Aynı zaman aralığında açıklanan Euro Bölgesi ZEW Ekonomik Güven Endeksi verisinin Eylül ayında 32,4 olan beklentinin altında 31,7 puan olarak açıklandı. Ağustos ayı verisi 29,3 olarak açıklanmıştı.

Yaklaşık, 300 Alman kurumsal yatırımcı ve analistin 6 aylık ekonomik durumu değerlendirmesi ile oluşan ve aylık olarak yayımlanan ZEW ekonomik güven endeksinin, sıfırın üzerinde olması ekonomi açısından iyimser, sıfırın altında olması ise kötümser olarak beklentilerin olduğuna dair değerlendirilebilir. Ekonomik büyümenin öncü göstergelerinden olan bazı verilerde (grafikte gösterilmektedir) yaşanan toparlanma ZEW tarafından açıklanan Ekonomik güven endeksi ve Mevcut koşullar endeksi rakamlarında toparlanmaları desteklediği görülüyor. Raporda ayrıca, yaklaşan Almanya seçimlerinin belirsizlik olarak görülmediği, Euro’da yaşanan kuvvetlenmeye yönelik endişelerin son dönemde azaldığı ifade edilirken ikinci çeyrekte büyüme rakamlarında güçlü olduğuna değinildi. Kaynak: ZEW ve Bloomberg

Muammer Demir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex

Etiketler:
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx