Alarko Holding Hisse Yorumu / İntegral Menkul – (25.11.2013)

Alarko Holding Hisse Yorumu

Endekse Paralel Getiri  “TUT” 

Güçlü finansal yapı ve Kazakistan faktörü

Holding bünyesinde halka açık endüstri ve gayrimenkul firması bulunan Alarko toplam beş ana sektörde varlık göstermektedir. Gelirlerinin %88’ini ilk kurulduğu klima ve soğutma alanında değil, enerji ve yapı projeleriyle gerçekleştirmektedir.

Üçüncü çeyrek mali tabloları ile tahminlerin üzerinde 86 milyon TL net kar gerçekleştirdi. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %139 ikinci çeyreğe göre ise %123 pozitif iken FVAÖK marjına bakılacak olursa geçtiğimiz çeyreğe göre %12’den %16’ya çıkmıştır.

Operasyon gelir marjının ise ilk çeyrekten bu yana -4%’ten 8%’e çıkmış olması yapılan projelerin geri dönüşü ile ilgili pozitif seyri göstermektedir.

Bu farkın sebeplerine bakılacak olursa; elektrik dağıtım ve üretim kanallarındaki kar marjının yüksek seyretmesi ve Kazakistan’da gerçekleştirdiği fabrika ile otoyol yapı faaliyetleri projeler tarafında karlılığı olumlu ayrıştırırken, mali açıdan bünyelerinde bulundurdukları nakit ile yabancı para kompozisyonunun kur ve borçluluk riskine karşı elini güçlendiriyor.

Ancak piyasa getirisi açısından Eylül ayı itibariyle endeksten 15% oranında pozitif ayrışması fiyatlanmanın kısmi olarak gerçekleştiği beklentisini arttırmakla birlikte Fiyat/Kazanç oranı olarak sektör ortalamasını yakaladığından dolayı kısa vadeli önerimizi “al”’dan endekse paralel olarak “tut”’a revize ediyoruz.

Teknik Analiz ve BIST Karşılaştırmalı Performansı :

ALARK piyasa getirisi olarak 30 günlük performansında 9,31%’lik yükseliş gözlemlenirken endeks tarafında 4,58%’lik bir değer kaybı yaşanmıştır. Endeksin sert düşüş yaşadığı mayıs ayından bu yana ise ALARK düşüşleri geri kazanarak %7,46 getiri sağlayarak endeksten %22,59’luk daha fazla getiri sağlamış ve aralarındaki spread yılın en yüksek seviyesine gelmiştir. İndikatörler açısından RSI aşırı alım bölgesine gelmekle birlikte yükseliş eğiliminin 40 gibi yüksek bir oranla yaşanmış olması aynı zamanda MACD tarafında “trigger”’ın al yönünden daha yatay bir seyre geçmesi alım yönündeki beklentilerimizi tut’a çevirmemize sebep oldu. Özellikle trendin kırılması taktirde 50 günlük üssel ortalamaya doğru bir düzletme gelmesi olası. Ancak şu anda trend dahilinde ve ilk destek seviyesi olarak 6,22 ön plana çıkmaktadır. Direnç olarak ise 6,40 ve 6,58 takip edilecektir.

Şirket Bilgisi

ALARKO Isıtma Klima Soğutma taahhütlerini gerçekleştirmek adına kurulmuş olup ardından aracılıktan üretim sürecine geçilmiş olup firmalara klima tesisi sağlamaktaydı. Sonrasında bünyesine sanayi ağırlıklı fabrikalar kurarak genişletmiş, Elektrik santralleri ve radyatör fabrikaları ile iş alanını büyütmüştür. Aynı zamanda Metro, Hatlı raylı sistem, otoyol yapımı gibi inşaat taahhütlerinde işlem yapıp gayrimenkul ve enerji alanında dağıtıcı ve üretici konumundadır.

Beklentiler ve Özet :

Mali açıdan tutulan nakit ve kısa vadeli yükümlülüklerindeki eğilim tarafında bir sıkıntı yaşanmasının beklenmemesi ve iş dağılımının dikkatli yapılması elini güçlendirirken, proje tarafında taahhütlerini Kazakistan gibi gelişmeye açık ülkelere çekmiş olması pozitif yansıyacaktır ancak piyasa fiyatında gerçekleşen alış trendinin düzeltmesi durumunda alım yönünü geçilmesi, elinde hisse senedi olanların ise tutması önerilmektedir.

İntegral Menkul Değerler Araştırma Raporları

Tüm Alarko Holding hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir