Alarko Holding Hisse Yorumu / İnfo Yatırım – (13.04.2020)

Yatırım Teması

Hisse Kodu ALARK
Fiyat (TL) 4,37
Hedef Fiyat (TL) 6,38
Getiri Potansiyeli %46

Alarko Holding enerji, taahhüt, arazi geliştirme, sanayi ve turizm olmak üzere 5 farklı sektörde faaliyet gösteriyor. Kombine gelirlerin %84’ü enerji kolundan gelirken, FAVÖK’ün %90’ı buradan geliyor. Ancak şirket, enerji faaliyetlerini yürüttüğü Alcen üzerinde %49,96 ortaklığa sahip olması sebebiyle enerji gelirlerini konsolide etmiyor. 2020 yılı elektrik fiyatları açısından iyi başlamıştı ancak Covid19 salgını ile birlikte sanayinin enerji talebini düşürmesi piyasa takas fiyatlarını da sert şekilde aşağı çekti. Holding enerji portföyünün amiral gemisi Karabiga’da üretim, piyasa koşullarının elverişliliğine göre ara ara durdurulsa da Alcen ikili anlaşmalar ile elektrik satışını sürdürüyor. Karabiga yatırımı için kullanılmış döviz kredisi dolayısıyla elektrik fiyatlarıyla birlikte Dolar/TL’nin seyri kârlılık üzerindeki en büyük katalizörlerden biri. Her iki taraftaki mevcut olumsuz seyrin piyasa tarafından fiyatlandığını düşünüyoruz.

Elektrik dağıtım tarafında ise yüksek kârlılığın 2020 yılında da devam etmesini bekliyoruz. Salgın dolayısıyla turizm ve sanayi gelirlerinde düşüş beklediğimiz yılda arazi geliştirme ve taahhüt kollarının net kâra pozitif katkı sunmasını öngörüyoruz. Alarko Holding’in 2020 yılında kombine gelirlerinin 13.400 mn TL ve FAVÖK’ünün 2.680 mn TL olmasını bekliyoruz.

2020 yılında konsolide net kârın ise 450 mn TL olmasını öngörüyoruz. 2020 kâr beklentimize göre 4,2 F/K oranı ile işlem gören Alarko Holding’i 12 ay vadeli 6,38 TL hedef fiyat ve %46 yükseliş potansiyeli ile model portföyümüze ekliyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN