Aksen Hisse Yorumu / Alternatif Yatırım – (27.08.2014)

Aksen Hisse Yorumu

AKSEN AL: HF – TL3.8/hisse

Sene başından beri yaşanan kuraklık barajlardaki doluluk oranlarını tarihi dip seviyelere çektiğinden, Türkiye,  elektrik ihtiyacını zorunlu olarak, Haziran ayının ortalarından günümüze elektrik ihtiyacını ağırlıklı olarak fosil yakıttan sağlamakta. Kuraklığın ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının yarattığı diğer bir sonuç ise bilindiği üzere soğutmaya ve dolayısı ile elektrik talebine olan ihtiyaç. Arz-talep dengesizliğinin bu  durumun yegane sonucu ise yükselen elektrik fiyatları. Serbest piyasada oluşan ortalama elektrik fiyatlarına baktığımızda 3. çeyrek karlılığını kapsayan 01/07/2014-24/08/2014 döneminde, bir önceki çeyreğe göre %13.4 bir önceki yıla göre ise %14.1’lik bir artış söz konusu. Mevcut konjonktürde, elektrik fiyatlarının arttığı ve buna mukabil operasyonel karlılığını en fazla arttıracak ve haliyle en çok fayda görecek elektrik üretim şirketleri ise portföyünde
fosil yakıtların (hidrokarbonlar) ağırlıkta olduğu şirketlerdir. 7-8 yıllık döngülerde gerçekleşen kuraklık olayları döneminde fosil yakıtla çalışan tesislere sahip elektrik üreticileri operasyonel olarak olumlu etkilenmişlerdir. Önümüzdeki Eylül ayında ise uluslararası meteoroloji kaynaklarının tahminlerine göre hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin +4 derece üstünde olması beklendiğinden, arz-talep dengesizliginin önümüzdeki çeyrekleri de etkilemesi kaçınılmaz görünmekte.

BIST’teki elektrik şirketlerini mukayese ettiğimizde portföyünde en fazla fosil yakıt ağırlığı olan şirket ise %90 ile Aksa Enerji’dir. Bu yüzden mevcut konjonktürden en fazla Aksa Enerji’nin faydalanmasını öngörüyoruz. Çarpan bazında şirket (firma değeri)/(12-aylik kümüle FAVÖK) – (12mth fwd –EV/EBITDA) bazında 6.02x civarında işlem görmek olup tarihsel ortalama olan 8.3x’ün %27 altında; ortalamaya dönüş, sağlıklı çeyreksel karlılık artışından dolayı olabilir ve bunun işaret ettiği seviye ise hisse başına TL3.8 olup, %38’lik artış potansiyeline tekabül  etmektedir. Bu yüzden çarpan bazında ucuz bulduğumuz ve hikaye olarak da mevcut şartlar karlılığını olumlu etkileyeceği için tematik olarak Aksa Enerji için “AL” tavsiyesi veriyoruz.

Potansiyel riskler;
Elektrik piyasasında regülasyon baskıları
Doğalgaz fiyatlarındaki olası yükseliş
TL’nin yabancı para birimleri karşısında aşırı değer kaybı; şirketin net kur pozisyonu 2014/06 itibariyle TL1.54 milyar.

Raporun tamamı için tıklayın.

 

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir