Akşam EUR/USD Paritesi Yorumları / Kapital FX – (25.09.2020)

EUR/USD, 1,1630 civarındaki iki ayın en düşük seviyelerinde baskı altında kalmayı sürdürüyor

EUR/USD paritesi iki ayın en düşük seviyeleri yakınlarında aşağı yönlü görünümünü koruyor.Cuma gününde piyasalardaki riskten kaçınma hissiyatı hüküm sürmeye devam ediyor. ABD’de Dayanlıklı Mal Siparişleri Ağustos ayında beklentilerden az arttı.

EUR/USD paritesi, Cuma gününde şimdiye kadar 1,1630/25 bandındaki iki ayın en düşük seviyeleri bölgesi yakınlarında ağır satış baskısı altında kalmayı sürdürüyor.EUR/USD, düşün devamı riski barındırıyorEUR/USD paritesi, üst üste ikinci haftasını kayıplarla kapatmaya hazırlanırken, Cuma gününde ağır kayıplar kaydediyor ve 1,1620 yakınlarında en son Temmuz ayı ortalarında gördüğü seviyelerde işlem görüyor.ABD Dolarının, küresel piyasalardaki riskten kaçınma hissiyatı üzerine yeniden talep bulması, yatırımcıların küresel rezerv para birimi olarak ABD Dolarını tercih etmeye devam ettiğini öne sürüyor.Bu arada Avrupa’daki önde gelen hisse senedi endeksleri önceki dip seviyelerinden yükseldiler ancak kayıplarla işlem görmeye devam ediyorlar. Aynı şekilde ABD 10-yıllık Tahvil faizleri %0,65 civarındaki 4 günün en düşük seviyeleri yakınlarında seyrediyor.Veri cephesinde Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) M3 Para Arzı, Ağustos ayına kadarki bir yılda %9,5 büyüdü ve Özek Sektör Kredileri de aynı dönemde %3,0 büyüme kaydetti.

İtalya’da İşletme Güveni ve Tüketici Güveni verileri Eylül ayında sırasıyla 92,1 ve 103,4 seviyelerinde gerçekleşti.ABD’de ise manşet Dayanıklı Mal Siparişleri ve çekirdek satışlar aylık bazda %0,4 arttı ve iki veri de beklentilerin altında kaldı.EUR/USD paritesi, Çarşamba gününde 1,1670 yakınlarında iki ayın en düşük seviyelerini kaydetti ve bu bölgede güçlü bir şekilde destek bulmuş görünüyor. Düşüş hareketine rağmen parite yukarı yönlü görünümünü koruyor ve dolayısıyla zayıflığının kısa ömürlü ve sınırlı kalması bekleniyor. Ek olarak daha riskli/getirili olarak algılanan varlıklar çevresindeki güçlü görünüm, koronavirüs krizi sonrasında güçlü bir toparlanmaya dair beklentileri destekleyen yerel güçlü veriler ve ABD-Çin ticaret cephesindeki sakin görünümle birlikte Euro çevresindeki güçlü görünümü destekliyor Spekülatif taraftaki güçlü görünüm, AMB’nin son mesajları ve Euro bölgesi cari denge görünümü de Euro çevresindeki yukarı yönlü görünümü destekliyor.EUR/USD paritesi en son, gün için %0,31 kayıpla 1,1631 seviyesinde işlem görüyordu.

EUR/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:Destekler 1.1625 (aylık dip 25 Eylül), 1.1495 (aylık zirve 9 Mart) ve 1.1447 (%50 Fibo 2017-2018 yükselişi) seviyelerinde bulunurken, 1.1917 (10 Eylül zirve), 1.1965 (aylık zirve 18 Ağustos) ve 1.2011 (2020 zirvesi 1 Eylül) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Kaynak: Kapital FX Forex Analizleri

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN