Akşam EUR/USD Paritesi Yorumları / Kapital FX – (16.09.2020)

EUR/USD, FOMC öncesinde 1,1870 yakınlarındaki işlem aralığını koruyor

EUR/USD paritesi, 1,1870/80 bandında güçlü kazançlar kaydediyor. ABD’de Perakende Satışlar, ağustos ayında tahminlerin altında kaldı. FOMC’nin para politikası kararı ve Powell’in basın toplantısı bekleniyor.

EUR/USD paritesi, FOMC’nin Kuzey Amerika seansındaki para politikası kararı öncesinde 1,1830/80 işlem aralığı içerisinde seyrediyor.EUR/USD, ABD Doları ve FOMC’yi izliyorEUR/USD paritesi, önceki aralığının üst bandında yatay yönlü hareketini sürdürürken, yukarı yönlü hareketleri şimdiye kadar 1,19 civarındaki haftanın en yüksek seviyeleri ile sınırlı kalmayı sürdürüyor.Parite, ABD Doları çevresindeki zayıflık ve daha riskli/getirili varlıkları destekleyen piyasalardaki geniş tabanlı risk iştahı trendlerini izlemeye devam ederken, önceki işlem aralığını koruyor.Veri cephesinde ABD manşet ve çekirdek Perakende Satışlar, Ağustos ayında tahminlerden daha düşük bir artış kaydetti ve ABD Doları üzerindeki baskıyı arttırdı. Seansın devamında, NAHB Endeksi, MBA’nın haftalık Mortgage Başvuruları rakamları, İş Envanterleri ve ABD ham petrol stokları üzerine haftalık EIA raporu takip edilecek.Piyasaların odağı FOMC’nin Eylül ayı para politikası toplantısı üzerinde kalmaya devam ediyor. Federal Rezerv’in Eylül ayı para politikası toplantısında politika ayarlarında bir değişikliğe gitmesi beklenmezken, Ortalama Enflasyon Hedeflemesi (AIT) ile birlikte güncellenen ekonomik projeksiyonlar gündemin en tepesinde olacaktır.

EUR/USD paritesi, ayın başlarında 1,20 seviyesinin hemen üzerindeki bölgeyi test etmeyi başardı. Ancak yukarı yönlü ivmesini sürdürmekte başarısız oldu ve 1,1800 seviyesinin altına doğru aşağı yönlü bir düzeltme hareketi kaydetti. Paritenin keskin yükselişi, büyük ölçüde ABD Doları çevresindeki satışlarla tetiklenirken, koronavirüs pandemisini takiben güçlü bir toparlanmaya dair beklentileri güçlendiren ekonomik verilerden de destek buldu. Euro ayrıca, Avrupa Birliği’nin (AB) AB kurtarma fonu üzerine bir anlaşmaya varmasıyla da destekli kalmayı sürdürüyor.

EUR/USD paritesi en son, gün için %0,09 kazançla 1,1857 seviyesinde işlem görüyordu.EUR/USD paritesi için önemli teknik seviyeler:Destekler 1.1751 (aylık dip 9 Eylül), 1.1709 (%38.2 Fibo 2017-2018 yükselişi) ve 1.1695 (haftalık dip 3 Ağustos) seviyelerinde bulunurken, 1.1965 (aylık zirve 18 Ağustos), 1.2011 (2020 zirvesi 1 Eylül) ve 1.2032 (%23,6 Fibo 2017-2018 yükselişi) seviyeleri, parite için direnç oluşturabilir.

Kaynak: Kapital FX Forex Analizleri

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN