Akşam Dolar Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (23.09.2021)

TCMB 100 Baz Puan Faiz İndirdi

Gerçekleşen Fed FOMC toplantısı ve Powell açıklamaları sonrasında varlık alımlarının azaltılması için Kasım toplantısı beklenecek ve 2022 ortasına kadar azaltımın sonlanması bekleniyor açıklamaları sonrasında ABD Merkez Bankası piyasa bozucu riski kısa süreliğine de olsa ortadan kalktı diyebiliriz. Bu karar ve açıklamalar sonrasında ABD Dolarında dalgalanma yaşansa da güçlenen Dolar ile birlikte çok net bir değer kazanımı yaşanmadığını görüyoruz. Bugün yurt içinde TCMB PPK toplantısı sonrasında politika faizini 100 Baz puan indirerek yüzde 18 seviyesine indirdi.

Merkez Bankası’nın Piyasa beklentilerinin dışında karar ile kısmen dalgalanmaya neden olduğunu söyleyebiliriz. Karar metni içinde iktisadi faaliyetin 3. Çeyrekte güçlü devam ettiği, aşılamanın genele yayılmasının hizmetler,turizm ve bağlı sektörlerde canlanmaya neden olduğu ve sıkı parasal duruşun ticari kredilerde öngörülenin üzerinde daraltıcı etki yaptığı belirtildi. Ayrıca olumlu dış talebin uygulanmakta olan politikalar ile cari işlemler dengesine pozitif etkileri görüldüğü, son dönemde enflasyon yükselişinin tedarik sürecindeki aksaklıklar ile arz yönlü unsurlar dolayısıyla oluştuğu ve bazı arızi unsulardan kaynaklı olduğu değerlendirildi. Kurul para politikasının etkileyebildiği analizleri değerlendirmiş ve politika faizinde değişikliğe gidilmiştir görüşünüm savunmuş gözüküyor. Bu karar sonrasında kurda 8,80TL seviyelerine yükseliş gerçekleştikten sonra 8,72TL seviyelerine doğru geri çekilme yaşandığını görüyoruz.

Günün geri kalan kısmında ABD’den gelen verilerin etkileri sınırlı kalmasını beklemekle birlikte 8,75TL ana direnç bölgesi, geri çekilmelerde 8,70TL destek olacak şekilde kur hareketleri takip edilebilir.

Destekler: 8,70 / 8,68 / 8,62
Dirençler: 8,75 / 8,80 / 8,87

Kaynak: Ahlatcı Yatırım USDTRY Analizi