Akşam Dolar Yorumları / Ahlatcı Yatırım – (12.01.2022)

DOLAR/TL KRİTİK SEVİYE OLAN 13,85 SEVİYELERİNDE

Dün akşam Fed Başkanı Powell’ın gerçekleştirmiş olduğu sunumda yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini engellemek için adım atacaklarına dair vurgu yapıması aynı zamanda enflasyon, beklentilerden daha uzun süre devam eder ise, faizlerin artırılması gerektiğini ön plana çıkarıldı. Bugün gözler ABD’den gelecek enflasyon verisinde olacak.

Piyasa beklentisi yıllık enflasyonun %7,1 olacağı yönünde. Diğer taraftan Powell, faizlerin ne zaman artırılacağına ilişkin net bir mesaj vermedi. Fed başkanları arasında faizin ne zaman artırılması gerektiğine dair bir konsensus oluşabilmiş değil. Cleveland FED Başkanı Mester ve Atlanta FED Başkanı Bostic Mart’da faiz artışını desteklediğini dile getirdiler. Kansas City FED Başkanı George ise Fed bilançosunu gecikmeden küçültmeli açıklamasında bulundu. Dolar endeksi veri öncesi yatay hareketle 95,61 seviyesinden fiyatlanırken; ABD 10 yıllıkları 1,74 seviyesinde.

Yurt içi gelişmelere bakıldığında Resmi Gazete’de TL’Yİ özendirme kapsamında şirket ve kurumlara da Kur Korumalı TL Mevduat sisteminden yararlanabilecekleri açıklandı. Tüm bu gelişmeler Dolar/TL kurunda baskı unsuru oluşturmaya devam ediyor. Diğer yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk lirasına dönüşümün desteklenmesi kapsamına alınan kurumların kur ve altın değerlemesinde oluşan kazanç farklarına kurumlar vergisi istisnası getirecek. Kur şu anda TCMB tarafından müdahale edilen 13,85 TL seviyelerinde. Teknik açıdan kur 5 ve 22 günlük hareketli ortalamalarının üzerinden işlem görüyor. 13,85 TL seviyesi kritik olmakla beraber bu seviyenin aşılması durumunda 14,00 psikolojik seviyesi gündeme gelebilir. Aşağı yönlü bir baskı oluşması durumunda ise ilk etapta 13,50 ve 13,00 seviyeleri destek olarak yakından takip edilebilir.

Destekler:13,70/ 13,35/ 13,00
Dirençler:13,90/ 14,00/ 14,15

Kaynak: Ahlatcı Yatırım USD/TRY Analizi