Akıl Çağı’nı ıskalamayacağız

Kerem Alkin – 08.05.2017

Devletin bekası, Türk halkının birliği ve dirliği adına, kamu adına üstlendiğimiz görevleri Türkiye’nin dünyada saygın, güçlü bir ekonomi olması adına yürütüyoruz. 19. yüzyıl sanayi devriminin ilk aşaması olan ‘buhar’ dönemiydi. 20. yüzyılla birlikte, 2. sanayi devrimi, elektrik, elektrikli motor devrimi olarak özetlenebilir. 1970’li yılların sonlarındaki bilgisayarlaşma süreci 3. sanayi devriminin sinyaliydi. 4. sanayi devrimi, ekonominin her alanında dijitalleşme olarak özetlense de, esas, dünyayı, hepimizi ‘Yaşam 5.0’ bekliyor. Bilgi, Ekonomi, Sanayi, Savunma, Enerji, Kentleşme derken, beyin döngü sistemlerinin yaşamın her alanına girmesi anlamına geliyor, Yaşam 5.0. Ülkeler arasında, yapay zekâdan makinelerin işbirliğine, üretim süreçlerine yönelik yeni bir rekabet alanı oluşuyor.

Bu ülkeye gönül vermiş, her bir vatandaşının iyiliğini kendi iyiliğinden ayrı tutmayan bizler, Türkiye’nin ‘Akıl Çağı’nda iddialı bir ülke olması adına, insan-teknoloji yakınmasını ‘milli-yerli’ atılımla gerçekleştirmeye yoğunlaşmış durumdayız. Allah’ın, doğanın verdiği müthiş bir yapı, beyin ağyapısı emrimizde. Türkiye’yi milli ve yerli yazılım ve donanım ile ‘Akıl Çağı’nın gerektirdiği tüm teknolojilerde, tüm akıllı sistemlerde var olan bir ekonomi seviyesine getirmemiz gerekiyor. Türkiye’nin 2023’ten 2071’e, dünya ekonomisinde ilk 10 arasında yer alan bir ekonomi olması, 1’inci, 2’nci ve 3’üncü sanayi devrimlerindeki pozisyonumuzun çok ötesinde, Türkiye’yi ‘Akıl Çağı’nda en iddialı ekonomilerden biri yapmamızdan geçiyor. Bu da, sil baştan ilk, orta ve bilhassa yüksek öğretim sistemini, Türkiye’nin bilim ve teknoloji yönetim modelini kurgulamamızdan geçmekte.

Devamı için TIKLAYINIZ!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin