AKGRT: Zirve hesapları

AKGRT: Zirveye yakın seyir

AKGRT için 2020 aralık ayı yazımızdan bu yana TL bazında %18 getiri, $ bazında %33 getiri sağladı. Her iki kur üzerinden bakarsak da, bu zaman çerçevesindeki zirvesine yakın seyrini devam ettirmektedir (zirveden uzaklık %3 civarı). Son 1 yılın en yüksek işlem miktarını inceleme döneminde birkaç gün içinde görmüştür. Ortalamalar üzerinden belirtirsek: 5 günlük işlem ortalaması hızlı artış göstermiştir. Benzer kümelenmeyi son 5 yıl üzerinden görmekteyiz: temmuz 2020 haftalarından daha yüksek işlem miktarı aralık haftalarında görülürken, iki dönem de son 5 yılın en iyileridir. Elbette bu durum yabancı yatırımcı işlem hacmini de etkilemiştir.

Son 5 yıl: primli seyir öncesi düzeltmeler

Temel bakışta algoritma oluşumunu sağlayan “istikrar” olmuştur. Son 5 yıl ilk yarısında görülen yataya yakın “ortalama” hareketlerin sıklığı sonucunda, 2. yarıda hızlı primli seyirler görmüştür. Birden fazla “gösterişli” hareket göstermiş olması sonucu olarak dinlence süreçlerini de yaşamaktadır. Bu süreçler algoritmik anlamda tetikleyici gelecek sinyallerini üretmektedir. Geçen yılık ilk aylarında görülen düzeltme sonrası daha hızlı yükseliş (ivmeli) göstermiş olması sonucu olarak algoritmaların güçlerini yaşamış oluyoruz. Son 5 yılı temsilen haftalık bakış ile gidersek: haftalardır yatay seyirde kalmış olması yeni hareketin tetikleyicisi olabilir mi?

Son 1 yıl: yatay seyir gelişimi yeterli mi?

Bir başka deyişle: şubat – mart 2020 dönemi günlük kırılımların ortalamaları aşağı çekmiş olması nereye götürmektedir. Hesaplamalardan bu değerlerin çıkıyor olması ilerde ne sağlar? Çıkmadığı halde yani bugün itibariyle hesaplamalar neyi saklar?

Son 1 yıl içinde, ilk aylardaki kayıplar ölçüsünde düşüş yaşanmamış olması istikrar arayışına yönelik işarettir. Öyle ki: yıllık bazda denge noktası olarak gördüğümüz eşik seviyenin altına sadece son 12 ayın ilk 2 ayında düşülmüş olması da “faydalı şablon” olarak görülebilir. Hatta bunun üzerine kurallar dizisi üretilebilir.

Ortalamaya dönüş yanında, denge noktasını destek alma özelliğini artan şiddette görmek iyidir.

Son 3 ay: denge noktasına tekrar yaklaşması iyidir

AKGRT son 3 ay içinde “belirgin şekilde”, formasyon üreterek son 1 ayda sıkça ziyaret etmeye başlamıştır. Son 1 yıl içinde değerlendirir isek, göreceli ufak detaylar değerlidir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!