Akdeniz-Basra Koridoru’na Türkiye damgası

Kerem Alkin – 16.04.2018

ABD ile Rusya arasında Doğu Akdeniz’le Basra Körfezi arasındaki enerji ve ticaret koridoruna yönelik mücadele 1960’lara kadar uzanır.

1967’deki Arap-İsrail Savaşları, Sovyetler’in desteklediği Arapların İsrail’e yenilmesiyle tüm Ortadoğu’nun geleceğini etkilemiştir.

1971’de Mısır, Suriye ve Libya’nın kurduğu ‘federasyon’u hatırlayanınız var mı? Sovyetler, bu ülkelerin tümünde askeri modernizasyon ve işbirliği adına yoğun çalışma içindeydi ve Irak, Saddam Hüseyin Kuveyt’i Sovyetler’e güvenerek işgal etmişti. ABDBritanya- Fransa üçlüsünün Suriye’ye yönelik son hava saldırısı, 50 yıllık bir kapışmanın bugüne yansıyan halidir.

Britanya ve Fransa 100 yıldır bu coğrafyayı şekillendirmeye çalışıyor. Fransa’nın Suriye’ye yönelik son füze saldırısına katılımı, bir zamanlar siyasi hâkimiyeti olduğu ‘Levant’ bölgesine Cumhurbaşkanı Macron’un kendisini göstermesi ihtiyacıdır.
Saddam, 1. Körfez Savaşı’nda Gorbaçov’un kendilerini sattığını ifade eder.

Saddam, Soğuk Savaş’ın bitmesiyle, Türkiye’nin de gözden düştüğünü sanmaktadır. Yardımcısı Taha Yasin Ramazan Cumhurbaşkanı Özal’ın yanına silahıyla girer, girmesine de, Rahmetli Özal, Ramazan’a ‘Bizim Mehmetçiğimiz Amerikan askerine benzemez; 10 bin askerimiz şehit olur; ama 100 bin asker kaybedersiniz.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin