Akçansa Hisse Yorumu / Alternatif Yatırım – (24.09.2013)

Akçansa Hisse Yorumu

Dünyada ve Türkiye’de Çimento Sektörü…

Yurt dışı ihracat pazarlarından Çin, Rusya ve Güney Amerika; çimento talebi %5’ten fazla artan talep ile öne çıkan ülker arasında yer almaktadır. Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan ve yatırım sürecinde olan Rusya, Akçansa için önemli ihracat pazarı olmaya devam ediyor. 2012 yılını %2,8 büyüme ile 74 milyon ton çimento satışı ile tamamlayan Türkiye için, 2013 yılında pazarın %6,5’luk büyüme ile 76 milyon tona çıkması bekleniyor. Bu tüketimin 63 milyon tonu yurt içi pazara, kalan 13 milyon tonu ise ihracat olması bekleniyor. Sektörün kapasite kullanım oranı da %76 civarında olacağı tahmin ediliyor.

Sektörde Pazar Trendi…

2013 yılının ilk yarısında yurt içi pazarda çimento fiyatlarının ve satış hacminin arttığı görülmektedir. Sektör genelinde klinker stoğu %25 düşüşle 3 milyon tona gerilemesi, fiyatların artmasını sağlayan önemli etken olarak öne çıkmaktadır. İhracat tarafında ise hacim düşerken, fiyatlar yatay kalmıştır. Fiyatlardaki artışa karşılık önemli maliyet kalemi olan enerji fiyatlarında düşüş yaşandı. Kömür fiyatları düşerken, elektrik fiyatları yatay seyretmiştir. Senenin ikinci yarısında enerji fiyatlarında artış beklenmiyor. Bu gelişmeye paralel şirket kar marjlarında artış görülebilir.

Akçansa Satış Hacim…

2013/6 aylık dönemde Akçansa’nın yurt içi çimento ve klinker satış hacmi %17 artarken, yurt dışı satış hacimleri %28 gerilemiştir. Yabancı ortağı ile yurt içi-yurt dışı esnek satış modeli uygulama imkanına sahip şirket, talebin arttığı dönemde daha karlı olan iç piyasada satış ağırlığını arttırmaktadır.

Raporun tamamı için tıklayın.

Alternatif Yatırım Araştırma

Tüm Akçansa hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir