Akçansa 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / Vakıf Yatırım – (08.05.2019)

Akçansa (AKCNS) 1Ç19 Finansal Sonuçları: Zayıf performans fiyatlandı (=)

Kısa Vadeli Öneri: Endekse Paralel Getiri
Kapanış Fiyatı (TL) 6,11
Hedef Fiyat (TL) 9,10
Uzun Vadeli Öneri TUT

Akçansa yılın ilk çeyreğinde 19 mn TL’lik beklentimize paralel, 13 mn TL’lik Research Turkey konsensüs beklentisinin ise üzerinde 19,7 mn TL net kar açıkladı. Operasyonel tarafta zayıf sonuçlar görsek de maddi duran varlık satış karı nedeniyle net kar piyasa beklentilerini aştı. Şirket hisseleri ise yılbaşından bugüne endekse göre %7 negatif performans sergiledi. İlk çeyrekteki zorlu koşulların hisse fiyatına yansıdığı görüşündeyiz. Akçansa için hedef fiyatımız 9,10 TL olup, uzun vadeli “TUT”, kısa vadeli “Endekse Paralel Getiri” önerimiz sürmektedir.

• İhracatın katkısıyla satış gelirlerinde yıllık bazda %5 artış gerçekleşti – 1Ç19’da şirketin yurt içi satış gelirleri, inşaat sektörü aktivitesindeki yavaşlamaya paralel yıllık bazda %27 daralarak 248 mn TL seviyesinde gerçekleşti. Satışların ihracata yönlendirilmesine paralel şirketin ihracat gelirleri bu dönemde yıllık bazda %224 artışla 153,7 mn TL’ye ulaşmıştır. İhracat gelirlerinin desteğiyle birlikte Akçansa’nın toplam satış gelirleri 407 mn TL’ye ulaşarak yıllık bazda %5 büyüme kaydederken, şirketin satış gelirleri, hem bizim 400 mn TL hem de Research Turkey ortalama satış geliri beklentisi olan 393 mn TL’ye paralel gerçekleşmiştir.
• FAVÖK, en düşük piyasa beklentisinin de altında kaldı – Yılın ilk çeyreğinde ürün fiyatlarında artış yapılmaması, buna karşılık artan yakıt giderlerinin kurlardaki hareketle maliyetleri negatif etkilemesi ve bunlara ek olarak faaliyet giderlerinin satışlara oranının 1Ç18’deki %5,3 seviyesinden 1Ç19’da %6,6 seviyesine yükselmesi, şirketin FAVÖK rakamını negatif etkilemiştir. 1Ç19’da 30,7 mn TL FAVÖK açıklayan şirketin FAVÖK rakamında yıllık bazda %56 gerileme gözlenmiştir. Açıklanan FAVÖK, hem bizim 55 mn TL’lik hem de Research Turkey ortalama FAVÖK beklentisi olan 46 mn TL’nin altında bir performans sergilerken, en düşük Research Turkey FAVÖK beklentisi olan 36 mn TL’nin de altında kalmıştır. FAVÖK marjı ise yıllık bazda yaklaşık 11 puan gerileyerek %7,5 seviyesinde gerçekleşti.
• Net kar beklentimize paralel gerçekleşti – Operasyonel tarafta beklentilerin altında kalan sonuçlar, 1Ç18’deki net finansal giderin 12,8 mn TL’den 1Ç19’da 31,6 mn TL’ye yükselmesi net karlılığa negatif etkilese de, ağırlıklı olarak maddi duran varlık satış karı nedeniyle yatırım faaliyetlerinden elde edilen 41 mn TL’lik gelir (1Ç18: 13,6 mn TL gelir), şirketin net karındaki düşüşü sınırlandırmıştır. 1Ç19’da 19,7 mn TL net kar açıklayan şirketin net karı yıllık bazda %52 gerileme kaydederken, bizim 19 mn TL’lik beklentimize paralel, Research Turkey ortalama net kar beklentisi olan 13 mn TL’nin ise üzerinde gerçekleşmiştir.
• Yılbaşından bugüne endeksin altında performans sergiledi – Operasyonel tarafta beklentilerin altında kalınsa da şirketin net karı, 1Ç19’da piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Şirket hisseleri ise yılbaşından bugüne endekse göre %7 negatif performans sergiledi. İlk çeyrekteki zorlu koşulların fiyatlandığı görüşündeyiz. Akçansa için hedef fiyatımız 9,10 TL olup, uzun vadeli “TUT”, kısa vadeli “Endekse Paralel Getiri” önerimiz sürmektedir.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN