Akçansa 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (17.11.2016)

“Akçansa’nın 3Ç2016’teki Net Dönem Karı 91,5mn TL ile Beklentileri Aştı…”

Öneri : “AL”

Hedef Hisse Fiyatı : 17,40TL

Akçansa’nın 3Ç2016’daki net dönem karı 91,5mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 77mn TL hem de piyasa beklentisi olan 84mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Satış gelirleri beklentimizin altında gelmesine karşın tahminimizdeki sapmada yatırım faaliyetlerinde elde edilen gelir etkili olmuştur. (Şirket bu çeyrekte 26mn TL iştirak satış geliri elde etmiştir.) Akçansa geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde 70,4mn TL kar rakamı açıklamıştı.

Şirket’in satış gelirleri üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %2,3 oranında azalarak 352,3mn TL olurken, brüt kar aynı dönem itibariyle %1,4 oranında artarak 111,3mn TL’ye yükselmiştir. Yurtiçi satışlar %8,2 oranında gerilerken, yurtdışı satışlar geçen çeyreklerin aksine olumlu bir görüntü sergileyerek %41,6 oranında artmış ve yurtiçi gerilemeyi kısmen telafi etmiştir. FAVÖK ise 112,1mn TL ile bir önceki yılın aynı çeyreğine göre önemli bir değişim göstermemiştir.

Akçansa’nın brüt kar marjı, son bir yıllık ortalama ve geçen yılın üçüncü çeyreğindeki %30,4’ün üzerinde, 3Ç2016’da %31,6 oranında gerçekleşmiştir. FAVÖK ve kar marjı ise sırasıyla %25,8 ve %26 oranında gerçekleşmişlerdir.

Üçüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Ocak – Eylül net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %7,6 artarak 233,3mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bu artışta üçüncü çeyrekte yatırım faaliyetlerinde elde edilen gelir etkili olmuştur.

Akçansa’nın faaliyette bulunduğu Marmara bölgesinde üçüncü havaalanı, kanal İstanbul gibi büyük projelerin yanında kentsel dönüşümün devam edecek olması ile çimento talebinin canlı kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Düşük enerji maliyetlerinden faydalanmaya devam eden Şirket, petrokok fiyatlarındaki dalgalanmaya karşı korunmaktadır. Diğer yandan, Şirket özellikle ortağı olan Heidelbergcement (%39,7) ile birlikte ihracat hacmini artırmayı planlamaktadır. Navlun fiyatlarındaki düşüş de ihracatı desteklerken, ihracat pazarı Afrika’dan Amerika’ya kaymıştır.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Finkafe'de Paylaş