Akbank Hisse Yorumu / Vakıf Yatırım – (17.07.2019)

Akbank (AKBNK)

Piyasa değeri (mn TL) 37.180
Günlük ort. işlem hacmi (mn TL) 316
Uzun vadeli öneri AL
Hedef fiyat (TL) 8,60
Hisse fiyatı (TL) 7,15
52 hafta en düşük – en yüksek fiyat (TL) 4,67 – 7,54
Halka açıklık oranı 52,0%

 Yılın ikinci yarısında karlılık toparlanacak – Banka’nın 1 Ç19’da özkaynak karlılığı %12 , 2 ile beklentimize yakın gerçekleşmişti. 2Ç’de mevduat maliyetlerinde artış baskısının net faiz marjındaki iyileşmeyi durdurmasının yanı sıra artan net ticari zarar ve karşılıkların yüksek seyri sonucunda karlılık oranlarında bir miktar gerileme bekliyoruz. Yılın ikinci yarısında ise kredi -mevduat makasındaki kademeli artışın desteği ile karlılık oranlarında iyileşme bekliyoruz. Banka’nın 2019 yılsonu için özsermaye karlılığının %12 , 5 düzeyinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz .

 Sermaye yeterliliği ve likiditesi güçlü – Akbank’ın 1 Ç19 itibariyle konsolide Sermaye Yeterlilik Rasyosu (SYR ) %16 , 2 , birinci kuşak SYR’si %13 , 8 düzeyindedir . Bu dönemde tamamlanan bedelli sermaye artırımının Banka’nın SYR’sine yaklaşık 89 bp yükseliş getirmesine karşın, TL’deki değer kaybı ve kredi büyümesi bankanın SYR’sini bir miktar olumsuz etkilemişti . Döviz kurlarındaki hareketlilik sektöre paralel olarak bankanın SYR’si için aşağı yönlü risklere işaret etmesine karşın, 1 Ç19 itibariyle bankanın %12 ,57 (Basel III Min .)’ye göre hesaplanan yaklaşık 12 , 2 mlr TL sermaye fazlası bulunmaktadır. Ayrıca, aynı dönemde bankanın kredi – mevduat oranı %95 düzeyindedir. Bu da bankanın sermaye yeterliliğinin ve likiditesinin risklere karşı korunaklı olmasını sağlamaktadır.

 Türk Telekom’un satışı katalizör olabilir – Otaş kredisi için sağlanan anlaşma çerçevesinde kurulan özel amaçlı şirkette %35 , 6 ile en yüksek paya sahip olan Akbank, 1 Ç19’da bu şirket için yapılan değerleme sonucunda yaklaşık 400 mn TL değer düşüklüğü için karşılık gideri kaydetmiştir. Türk Telekom’un satış sürecinin orta vadede tamamlanmasını beklemekle birlikte, bu satışın Akbank hisseleri için katalizör olacağını değerlendiriyoruz. Ancak, kısa vadede ihtiyatlılık politikası çerçevesinde şirket için dönemsel yapılan değerlemelerde oluşabilecek aşağı yönlü değerlerin banka için ek karşılık ayırma potansiyeli nedeniyle karlılık üzerinde baskı yaratma riski bulunmaktadır . 650 mn TL toplam serbest karşılığı bulunan bankanın 1 Ç19 itibariyle toplam karşılık oranı %101 , 3 seviyesindedir. Temkinli davranan bankanın riskleri kısa – orta vadede bertaraf edebileceğini düşünüyoruz.

 Akbank’ı beğeniyoruz – Bankacılık hisseleri arasında yüksek likidite, ihtiyatlı karşılık politikası ve yüksek verimlilik rasyolarına sahip olması nedeniyle Akbank’ı beğeniyor ve yatırım için cazip buluyoruz.

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin