Akbank 2019 9 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (28.10.2019)

2019 3.Ç Mali Tablo Analizi

Öneri:AL
Yükselme Potansiyeli: %25

Akbank 2019’un üçüncü çeyreğinde TL 1,397 mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı piyasa ve İş Yatırım beklentisi olan TL 1,238mn’un üzerinde gerçekleşmiş durumda. Akbank üçüncü çeyrekte %11.2 yıllıklandırılmış öz kaynak karlılığına ulaştı ki bu rakam ikinci çeyreğe göre 70 baz puan yukarıda. Bankanın tahminlerin üzerinde kar açıklamasının ana nedeni beklentilerin altında gerçekleşen takibe atılan krediler için ayrılan karşılık giderleri olarak gösterilebilir. Her ne kadar ana faaliyet gelirleri de beklentilerimizin üzerinde gelse de özellikle BDDK’nın bankalardan TL46milyarlık bir krediye takibe atmalarını istediği bir dönemde karşılık giderlerinin oldukça kontrol altında tutulduğunu görüyoruz.

ÜCRETSİZ VİOP’A BAŞVURUN, 100 BİN TL SANAL PARA İLE YATIRIM ARAÇLARINI TEST EDİN.

Net faiz marjı çeyrekte 29 baz artış göstermiş durumda. Bunun, bankanın TÜFEX gelirleri için baz teşkil eden enflasyon oranını %12’den %10’a çektiği ve swap maliyetlerinin bir önceki çeyreğe göre yükseldiği bir ortamda gerçekleştirildiğini belirtelim. Düşen TL fonlama maliyetleri bankanın marjlarını olumlu etkilemeye devam ediyor. Ücret ve komisyon gelirlerinin güçlü seyri ve faaliyet giderlerinde hedeflenen enflasyon oranında artış doğrultusundaki gelişim karlılığı destekleyen diğer faktörler. Bunun yanında aktif kalite seyrinin de beklenenden daha iyi olması karın daha güçlü gelmesinin önemli nedenlerinden biri.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Net faiz marjı artmaya devam ediyor. Artan fonlama maliyetleri ve piyasa oynaklığı nedeniyle kredi büyümesi durma noktasına gelirken, bankanın mevduat tabanı da ikinci çeyreğe göre %4 büyüdü. Çeyrekte TL swap maliyetleri hacim artışı nedeniyle artarken, enflasyon varsayımının %12’den %10’a indirilmesiyle bu portföyden TL230mn daha az gelir kaydedildi. Bütün bunlara rağmen bankanın swap maliyetlere göre düzeltilmiş net faiz marjı 29 baz puan artarak %4.22 seviyesine ulaştı. Bunda hem TL hem de YP kredi spredlerinin çeyrekte gözle görülür artışları önemli bir rol oynadı. Yılın son çeyreğinde Merkez Bankası faiz indirimlerinin TL mevduat maliyetlerine olumlu katkısı devam edecek. Bu da bankanın sene sonu için verdiği %3.5’luk marj hedefi önemli derecede aşılarak %4 ve üzerine ulaşması muhtemel gözüküyor.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Aktif kalitesi beklentilerin üzerinde yüksek düzeyde seyrediyor. Akbank çeyrek içinde TL 3.3 milyarlık krediyi takibe atarken, tahsilat hacminin de ikinci çeyreğin yaklaşık iki katı bir düzey olan TL 506mn seviyesine geldiği görülüyor. BDDK’nın verdiği listeden önemli bir kısımkredi daha önce takibe atıldığı için, Akbank burada gelen önemli bir etkiyle karşı karşıya kalmadı. Yılın son çeyreğinde burada takibe atılacak birkaç dosya bulunabilir. Takibe atılan kredilerin yaklaşık yarısı BDDK listesinden geliyor ve bu krediler ikinci grupta görece yüksek karşılık ile izleniyordu.

YERLİ VE YABANCI ANALİSTLER’İN AL/SAT ÖNERİLERİNİ HİSSE LAB İLE “ÜCRETSİZ” TAKİP EDİN!

Dolayısıyla üçüncü çeyrekte net risk maliyetinin çeyrek bazında 266 bazdan sadece 284’e yükselmesi bununla açıklanabilir. Bankanın tüm yıl için net risk maliyetinin 260 baz puan civarında kalacağını öngörüyoruz. Banka yönetimi önümüzdeki yıl için risk maliyetinin 50 baz puan düşebileceğini de söyledi. Her ne kadar bu resmi bir rakam olmasa da en azında risk maliyeti açısından en kötüsünün geride kalmak üzere olduğunu söyleyebiliriz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İZLEMEK İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin