Akbank 2019 9 Aylık Bilanço Analizi / Deniz Yatırım – (28.10.2019)

3Ç19 Finansalları Değerlendirmesi – Önden yüklemeli takibe dönüşüm haricinde genel olarak beklentiler dahilinde

Tavsiye: AL
Fiyat/Hisse: TRY7.20
Hedef Fiyat/Hisse: TRY8.98
Getiri Potansiyeli: 25%

Akbank 3Ç19 finansal sonuçlarını Cuma akşamı açıkladı. Bankanın konsolide olmayan net kar rakamı 1,397 milyon TL ile çeyreklik bazda %9.3 yıllık bazda ise %5.3 artarken dönemsel özsermaye karlılığı %11.1 seviyesinde gerçekleşti.

Piyasa beklentisi 1,284 milyon TL idi. Bizim beklentimiz ise 1,346 milyon TL düzeyindeydi. Genel olarak gelir tablosu kalemlerine bakıldığında beklentilerimiz dahilinde olduğunu görüytoruz. Ancak takipteki kredi oranı beklentimizin 70 baz puan kadar üzerinde gerçekleşmiş olduğu için takipteki kredi karşılık oranı da %66.0 olan beklentimize karşı %58.1 düzeyinde gerçekleşmiştir.

Akbank’ın 9 aylık solo kar rakamı ise 4,088 milyon TL ile geçen yılın aynı dönemine göre %12 daralırken özsermaye karlılığı %10.9 seviyesinde geröekleşmiştir.

Beklenenden hızlı takibe dönüşüm haricinde sonuçlar genel olarak beklentimize pararleldir. Akbank’ın operasyonel karlılığı beklentimiz dahilinde gerçekleşmiştir. Ancak bankanın BDDK’nı Eylül ayı başındaki sektöre yönelik söylemleri doğrultusunda önden yüklemeli olarak bazı kredileri takibe almış olması nedeniyle 1.7 milyar TL’lik beklentimize karşılık yaklaşık 3.4 milyar TL’lik kredi takibe alınmıştır. Bunun sonucunda da %6.0 seviyesinde öngördüğümüz takipteki kredi oranı %6.7 olarak gerçekleşmiştir.

Akbank yönetimi 2019 sonunda takipteki kredi oranının mevcut seviyelerde kalmasını beklemektedir. Bizim de tahminimizin %6.5 oldupu dikkate alınırsa 2019 tahminlerimizde belirgin bir değişiklik yapma ihtiyacı duymadık. Akbank için AL olan önerimizi koruyoruz. Bunu da bankanın oldukça yüksek sermaye yeterlilik oranlarına, düşük kaldıraç oranına ve yüksek likiditesine dayandırıyoruz. Bu özelliklerinden dolayı Akbank’ın 2019’un son çeyreğinde ve takip eden 2020 yılında sektörden daha hızlı bir kredi büyümesi yakalayabileceğini düşünüyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN