Akbank 2019 9 Aylık Bilanço Analizi / Ak Yatırım – (28.10.2019)

3Ç19 Finansal Sonuçları Akbank

Kısa Vadeli Öneri: Endeks Üzeri Getir
Uzun Vadeli Öneri: A L
Kapanış Fiyatı (TL): 7,13
Hedef Fiyat (TL): 8,60

Stratejik adımlar sonucunda artan menkul kıymet getiri oranı net faiz marjını destekledi (=)
Akbank’ın 3Ç19 net dönem karı, tahminlerimizin %14,1 altında gerçekleşen karşılık giderleri sonucunda beklentimizin %16,8 üzerinde 1,40 mlr TL seviyesinde gerçekleşti. Piyasa ortalama net kar beklentisi ise 1,28 mlr TL düzeyinde oluşmuştu. Akbank’ın temel olarak 3Ç’de zayıf kredi büyümesine karşın sektör ortalamasının üzerinde mevduat büyümesi elde etmesi dikkat çekmektedir. Özellikle 3Ç’de bankanın TL menkul kıymetler portföyünde stratejik adımlar atması net faiz marjına olumlu katkı sağladı. 3Ç’de bankanın aktif kalitesinde sektöre paralel gözlemlenen bozulmanın 4Ç’de yavaşlamasını ve ayrıca TL kredi-mevduat makasındaki belirginleşmesini beklediğimiz iyileşmenin bankanın karlılığına olumlu yansıyacağını öngörüyoruz. Piyasa beklentilerinin bir miktar üzerinde gelen 3Ç19 sonuçlarının hisse üzerine etkisini nötr olarak değerlendiriyoruz. Akbank için 8,60 TL olan hedef fiyatımızı korurken, kısa vadeli “Endeks Üzeri Getiri” ve uzun vadeli “AL” önerimizi sürdürüyoruz.

• 3Ç’de toplam kredi hacmi hafif daralırken, TL menkul kıymet portföyü büyüdü – Akbank’ın 3Ç’de ihtiyaç kredileri öncülüğünde büyüme elde etmesi TL kredi hacmini (ç/ç:+%1,7) olumlu etkilerken, YP kredilerde görülen %7,6’lık daralma toplam kredi hacmini olumsuz etkiledi. Zayıf seyreden kredi büyüme performansına karşın sektör ortalamasının üzerinde hem TL (+%7,2) hem de YP (+%4,2) mevduat büyümesi elde eden bankanın 3Ç’de TL menkul kıymet portföyünün arttığı gözlemlenmektedir. Bankanın 2Ç’de %50,0 düzeyinde olan toplam portföy içerisindeki TL menkul kıymet ağırlığı %57,0’ye ulaşırken, TL MDP içerisinde TÜFE’ye endeksli menkul kıymetlerinin payının %59,0’dan %%49,0’a geriledi. Böylece gerileyen faiz oranları ile birlikte bankanın portföyünde sabit getirili menkul kıymetlerinin (ağırlığı %30,0’dan %42,0’e yükseldi) artış göstermesi net faiz marjını destekledi.

• Enflasyon güncellemesine karşın, artan menkul kıymet getiri oranı net faiz marjını olumlu etkiledi – Bankanın 3Ç’de menkul kıymetlerin muhasebeleştirilmesinde kullandığı enflasyon tahminini 3Ç’de %12’den %10’a revize etmesi net faiz marjını yaklaşık 35 bp olumsuz etkiledi. Ancak faiz indirimlerinin ardından gerileyen mevduat maliyetlerinin yanı sıra bankanın 3Ç’de menkul kıymet portföyünde yaptığı stratejik değişiklikler sonucunda getiri oranlarının yükselmesi net faiz marjı için destekleyici oldu. 4Ç19’da da mevduat maliyetlerindeki gerilemenin devam etmesi sonucunda kredi-mevduat makasındaki iyileşmenin daha da artmasını bekliyoruz.

• TKO %6,0’ya ulaştı, yılsonu hedef değişmedi – BDDK’nın takibe alınmasını önerdiği krediler için Akbank’ın önemli bir kısmı için 3Ç’de adımlar atmasının ve zayıf kredi büyümesinin etkisi ile 3Ç’de TKO yıl sonu için banka yönetiminin hedeflediği seviye olan konsolide bazda %6,0 (solo: %6,7) ’ya ulaşmış oldu. Aynı dönemde bankanın takipteki krediler karşılık oranı sektördeki genel trende paralel %59,2’den %58,1’e geriledi. Dolayısıyla 3Ç’de tahminimizin %14,1 altında gerçekleşen karşılık giderleri (1,6 mlr TL) banka için net kar beklentimizin daha yüksek gerçekleşmesini sağladı. 4Ç’de gerçekleşmesini beklediğimiz kredi büyümesinin etkisi ile bankanın TKO’sunun sınırlı değişim göstereceğini ve banka yönetimi tarafından hedeflenen düzeye (%6,0) yakın gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN