Akbank 2019 6 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (26.07.2019)

2019 2.Ç Mali Tablo Analizi

Öneri: AL
Yükselme Potansiyeli: %15

Gerçekleşen ve Tahminler

Akbank 2019’un ikinci çeyreğinde TL 1,278 mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı piyasa beklentisi olan TL 1,186mn ve İş Yatırım tahmini olan 1,109mn’ un üzerinde gerçekleşti. Akbank ikinci çeyrekte %10.5 yıllıklandırılmış öz kaynak karlılığına ulaştı. Her ne kadar bu seviye hedeflenen %12’nin üzerinde kalma hedefinin altındaysa da, ikinci çeyreğin bankalar açısından en zor çeyrek olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bankanın tahminlerin üzerinde kar açıklamasının ana nedeni beklentilerden daha iyi gerçekleşen net faiz gelirleri olarak gösterilebilir. Net faiz gelirinin beklentilerden daha iyi gelmesinin sebebi TL tarafta artan fonlama maliyetlerine rağmen döviz spredlerinin DTH maliyetlerinin aşağıya gelmesi ile kuvvetli yükselişi ve artan menkul kıymet portföyünün daha fazla katkısı olarak gösterilebilir. Swap maliyetlerinin artışı ve TÜFEX portföyünden bir önceki çeyreğe göre TL150mn daha az gelir yazılması bile swaplara göre düzeltilmiş net faiz marjının 12 baz puan artmasını engelleyemedi. Ücret ve komisyon gelirlerinin güçlü seyri ve faaliyet giderlerinde hedeflenen enflasyon oranında artış doğrultusundaki gelişim karlılığı destekleyen diğer faktörler. Bunun yanında aktif kalite seyrinin de beklenenden daha iyi olması karın daha güçlü gelmesinin önemli nedenlerinden biri.

Zorluklara rağmen net faiz marjında artış var. Artan fonlama maliyetleri ve piyasa oynaklığı nedeniyle kredi büyümesi durma noktasına gelirken, bankanın mevduat tabanı da birinci çeyrek düzeyinde kaldı. Çeyrekte TL mevduat ve swap maliyetleri artarken, enflasyon varsayımının %14’den %12’ye indirilmesiyle bu portföyden TL150mn daha az gelir kaydedildi. Bütün bunlara rağmen bankanın swap maliyetlere göre düzeltilmiş net faiz marjı 12 baz puan artarak % 3.94 seviyesine ulaştı. Bunda dolarizasyon ve güçlü döviz likiditesi nedeniyle düşen DTH faizleriyle ivmelenen döviz kredi spredlerinin ve dönem içinde alınan menkul kıymetlerin olumlu katkısı görülüyor. Yılın ikinci yarısı için Merkez Bankası faiz indirimlerinin TL mevduat maliyetlerine olumlu katkısı görülecek. Ancak ekimden ekime yıllık enflasyon %10 civarına ineceği için TÜFEX gelirlerinin daha da düşmesi olası gözüküyor. Bahsettiğimi bu iki etki büyük oranda birbirini nötralize edecek. Bununla beraber bankanın sene sonu için verdiği %3.5’luk marj hedefi önemli derecede aşılarak %4 civarına ulaşması muhtemel gözüküyor.

Aktif kalitesi beklentilerin üzerinde yüksek düzeyde seyrediyor. Bankanın takip oranı %4.53den, %5.09 düzeyine gelirken takibe atılan kredilerin geçen yılın ikinci yarısındaki düzeyinin yarısı kadar olduğu görülüyor. Yakın izleme kredilerinin toplam kredilere oranı ise hemen hemen geçen ilk çeyrekte oluşan %15.7 oranına çok yakın %15.9 olarak gerçekleşmesi önemli bir aktif kalite bozulma problemini göstermiyor. Takipteki krediler için ayrılan net karşılıların krediler oranı ise 266 baz puan olarak gerçekleşti. Yönetimin bu sene bu rakamı 300 baz puan altında tutama hedefi çok rahat gerçekleşecekken, öngörülerden çok daha düşük bir karşılık gider görme ihtimalimiz artıyor. Banka ilk çeyrekte TL 1.69 milyar karşılık gideri yazarken (1Ç: TL 1.76milyar) , bunun TL 254mn’u eski Otas kredisi için ayrılmış durumda. Takip oranın artmasını bekliyoruz ancak hem takibe dönüşüm oranlarında görülen seviyeler hem de yakın izleme kredilerinin krediler oranının senenin geri kalanında benzer seviyede olacağının yönetim tarafından belirtilmesi, aktif kalite için olumlu gelişmeler.

Bankanın diğer gelir ve gider rakamları ise beklentiler yönünde gelişiyor. Ücret ve komisyon gelirleri yıllık bazda %34 artarken, faaliyet giderleri ise yılık bazda %23 artış gösterdi. Bu artışın yılın sonuna doğru yönetimin tahmini olan enflasyon kadar artış hedefine geleceğini öngörüyoruz.

Akbank’ın beklentilerden daha iyi gerçekleşen karlılık, marj ve aktif kalite gelişimi olumlu karşılanacaktır. Aktif kalitede beklentilerden iyi devam eden görünüm ile özellikle marjlar konusundaki çok zor bir dönemin başarıyla atlatılması bankanın ikinci yarı karlılığının görece artışı açısından iyi bir potansiyel teşkil ediyor. Tahminlerimizi gözden geçirip revizyonlarımızı kısa sürede paylaşacağız. Banka için AL tavsiyemizi koruyoruz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin