Akbank 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (29.04.2019)

2019 1.Ç Mali Tablo Analizi

Öneri: AL
Yükselme Potansiyeli: 26%

Gerçekleşen ve Tahminler
Akbank 2019’un ilk çeyreğinde TL 1,413 mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı piyasa beklentisi olan TL 1,352mn, İş Yatırım tahmini olan 1,327mn’ un üzerinde gerçekleşti. Akbank ilk çeyrekte %12.4 yıllıklandırılmış öz kaynak karlılığına ulaşarak bu sene %12’nin üzerinde kalma hedefini ilk çeyrekte gerçekleştirmiş oldu. Bankanın tahminlerin üzerinde kar açıklamasının ana nedeni beklentilerden daha iyi gerçekleşen net faiz ile komisyon gelirleri olarak gösterilebilir. Her ne kadar TÜFEX kağıtlarından elde edilen gelir bir önceki çeyreğe göre üçte iki oranında azalsa da banka bu marj daralmasını aslında iyileşen kredi-mevduat makası ve beklentilere göre daha makul gerçekleşen karşılık giderleriyle telafi etmiş gözüküyor. Ücret ve komisyon gelirlerinin güçlü seyri, trading gelirlerinin beklentilerin üzerinde katkı sağlaması da karlılığı çok olumlu etkilemiş durumda. Biz birinci çeyrek sonuçlarından sonra 2019 için net kar beklentimizi TL 5.2 milyardan, TL 5.8 milyara yükseltiyoruz.

Krediler özellikle TL kurumsal, kobi ve ihtiyaç kredilerinin etkisiyle çeyreksel bazda %6 büyüyerek sektör ortalamalarında bir görünüm sergiledi. Mevduatlarda ise özellikle döviz mevduatlarının güçlü büyümesi gözlemlendi. Özellikle TL kredi spredlerinin genişlemesi kredilerin yeniden fiyatlaması ve mevduat maliyetlerinin kontrolüyle sağlanmış durumda. Bununla swap maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz marjı çeyrek bazında 47 baz puan gerileyerek %3.8 seviyesine geldi. Bunda en büyük etken TL 740mn gelir yazılan TÜFE’ye endeksli menkul kıymet getirileri olarak ön plana çıkıyor ki bu rakam bir önceki çeyrekte TL 2,030mn olarak gerçekleşmişti. Akbank TÜFEX getiri fiyatlamaları için %14 enflasyon tahminini kullanıyor ama burada yukarı yönlü bir revizyon yıl içinde çok olası gözüküyor. Bu da hedeflenen %3.5 net faiz marjının üzerinde kalma hedefinin çok üzerine çıkılabileceğini göstermekte.

Aktif kalitesi beklentilerin üzerinde yüksek düzeyde seyrediyor. Bankanın takip oranı %4.11’den, %4.42 düzeyine gelirken takibe atılan kredilerin geçen yılın ikinci yarısındaki düzeyinin yarısı kadar olduğu görülüyor. Yakın izleme kredilerinin toplam kredilere oranı ise hemen hemen geçen yılın son çeyreğinde oluşan %15.5 oranına çok yakın %15.7 olarak gerçekleşmesi önemli bir aktif kalite bozulma problemini göstermiyor. Takipteki krediler için ayrılan net karşılıların krediler oranı ise 225 baz puan olarak gerçekleşti. Yönetimin bu sene bu rakamı 300 baz puan altında tutama hedefi çok rahat gerçekleşecekken, öngörülerden çok daha düşük bir karşılık gider görme ihtimalimiz artıyor. Banka ilk çeyrekte TL 1.76 milyar karşılık gideri yazarken, bunun TL 500mn’u eski Otas kredisi ve serbest karşılık giderlerinden oluşmakta.

Bankanın diğer gelir ve gider rakamları ise beklentiler yönünde gelişiyor. Ücret ve komisyon gelirleri çeyreksel bazda %16 artarken, faaliyet giderleri ise yılık bazda %26 artış gösterdi. Bu artışın yılın sonuna doğru yönetimin tahmini olan enflasyon kadar artış hedefine geleceğini öngörüyoruz.

Akbank’ın beklentilerden daha iyi gerçekleşen karlılık ve aktif kalite gelişimi olumlu karşılanacaktır. TÜFEX gelirlerindeki muhtemel yukarı yönlü güncellemeler, beklentilerden daha iyi giden kredi büyümesi ve en önemlisi olumlu gelişim gösteren aktif kalitesi bankanın bu sene beklentilerden daha iyi kara ulaşma potansiyelini artırıyor. Biz, Akbank için 2019 kar beklentimizi TL 5.2 milyardan, TL 5.8 milyara çıkarıyoruz ve AL tavsiyemizi sürdürüyoruz.

HİSSE ANALİZLERİ, BİLANÇOLAR VE TEMETTÜ ÖDEMELERİ İÇİN TIKLAYIN!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin