Akbank 2018 Yılı Beklentileri

Akbank 2018 Yılı Beklentileri

Akbank dün 2018 yılı ile ilgili beklentilerini paylaştı. Buna göre Banka, ekonomi tarafında 2018 yılında yaklaşık %4,5 büyüme ve %9 oranında enflasyon öngörmektedir. Banka’nın kredi ve mevduat büyüme beklentisi sektör beklentisi olan %12 – %14’ün üzerinde %13 – 15 olarak hedeflenmiştir.

Banka, hisse başı karlılıkta yaklaşık %12 oranında artış beklerken, özsermaye ve aktif karlılık tahmini sırasıyla yaklaşık %15,5 -16 ve %1,8 seviyelerinde olmuştur. Banka, net ücret ve komisyon gelirlerinde de %15’lik bir artış beklerken, Net Faiz Marjını %3,5 civarında tahmin etmiştir. Mevduat maliyetlerinde daha ılımlı bir yıl olması beklenmektedir. Sermaye yeterlilik oranının ise %15 olması beklenmektedir.

Sektörden daha iyi konumda bulunan kredi mevduat oranı ve takipteki kredi rasyosu beklentileri ise sırasıyla %105 (maksimum) ve %2,1 (yaklaşık) olmuştur. Yine maliyet kontrolü ile operasyonel gelir gider dengesinde olumlu bir görüntü sergilen Akbank’ın 2018 yılı operasyonel gider / gelir rasyosu beklentisi %35’dir. Banka dijitalleşme yatırımlarının Gider /Gelir rasyosuna 2 puanlık ek katkı yapması beklenmektedir. Banka yeni veri merkezinin 2019 yılında faaliyete geçeceğini belirtmiştir.

Banka, Türk Telekom’un ana ortağı Ojer Telekomünikasyon (OTAŞ)’a kullandırdığı kredileri 2017 yılsonu itibariyle yakın izlemedeki krediler (grup II) altında sınıflandırdığını belirtmiştir.  Diğer yandan, TFRS 9 geçişiyle, Genel karşılıklar altında yer alan eski mevzuata göre 500mn TL tutarında fazla karşılık 2017 yılı sonunda iptal edilerek serbest karşılıklara ilave edilmiştir.

Banka, sermaye yeterlilik ve karlılık oranındaki güçlü görüntüye istinaden temettü dağıtım politikasını devam edeceklerini ve bu yıl %25 civarında temettü ödemeyi planladıklarını belirtmiştir. Geçen yıl kardan %20 oranında temettü ödemesi yapılmıştı.

Banka, %9’luk enflasyon beklentilerine bağlı olarak TÜFE endeksli tahvillerin getirilerinin bu yıla göre azalacağını ve bu durumun özsermaye karlılığına yaklaşık 70 baz puan olumsuz etki yapacağını belirtmiştir. Ayrıca kurumsal vergisi oranlarının %20’den %22’ye çıkmasına isitinaden bunun özsermaye karlılığına 30 baz puan negatif etki yapacağını da ifade edilmiştir.

Banka,  1 Ocak 2018’den itibaren TFRS 9’a geçiş ile birlikte özel kredi karşılık oranının yaklaşık %80’e düşeceğini belirtirken, bunun 2018 yılı için özsermaye karlılığına 40 baz puan pozitif etki yapacağını açıklamıştır.

Genel olarak Banka’nın 2018 öngörüleri makul seviyelerde olup beklentiler dahilindedir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN