Akbank 2018 / 9 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (25.10.2018)

Akbank 2018 / 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Öneri: AL
Yükselme Potansiyeli: 21%
Kapanış 6.81
12 Aylık Hedef Fiyat 8.25

Akbank 2018’in üçüncü çeyreğinde TL 1,327 mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı piyasa beklentisi olan TL 1,348mn ve İş Yatırım tahmini olan 1,310mn’ a oldukça yakın olarak gerçekleşti. Bankanın üçüncü çeyrekte elde ettiği %12.5’luk öz sermaye karlılığı her ne kadar ilk iki çeyreğe göre düşüş kaydetse de Akbank yılın ilk dokuz ayında %15 öz kaynak karlılık rakamını korumayı başardı. TÜFE’ye endeksli kağıt getirilerini değerlemede kullanılan enflasyon varsayımının %11’den %17’ye revize edilmesiyle bu kağıtların çeyreklik getirisinde TL 651mn daha fazla gelir kaydedildi. Bankanın net faiz gelirindeki bu güçlü görünümü artan karşılık giderlerinde kullandığını görüyoruz. Üçüncü çeyrekteki TL’deki güçlü değer kaybı ve buna bağlı bri süredir devam eden ekonomideki yavaşlamanın bir etkisi olarak beklenen aktif kalite bozulmasına, banka karşılıklarını muhafazakâr bir biçimde ayırarak karşılık veriyor. Gelirin kuvvetli olduğu dönemde muhafazakâr olarak böyle bir aktif kalite politikası izlenmesini doğru buluyoruz.

Öngörülebilirliğin artışı değerlemeleri destekleyebilir. Akbank yönetimi yılsonu kar artışının sene başında hedeflenen %12’nin altında gerçekleşebileceğini belirtti. Bizim beklentimizde tek haneli bir büyüme rakamının bu sene yakalanabileceği yönünde. Bununla beraber özellikle aktif kalite bozulmasında görünürlüğün artmış olması ve yönetimin bu konuda ferahlatıcı yaklaşım ve sinyaller göndermesi hem banka hem de sektör için olumlu gelişmeler. Banka için hedef değerimizi bir miktar arttırıyor ve hisse başı 7.80’den 8.25 TL’ye çekiyoruz.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin